Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: permis suspendat

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.098, Nivel: 28
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 2
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    20.03.2010
    Postări
    1
    Puncte
    2.098
    Nivel
    28
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    permis suspendat

    am cumparat o masina de import cu nr rosii si nu mi s-a zis ca nr de inmatriculare rosii sunt expirate.m-a oprit un agent si mi-a facut dosar penal si mi-a dat o dovada fara valabilitate in data de 6 feb 2010.cand expira dovada si cand pot recupera permisul?de precizat ca nu am antecedente rutiere sau penale.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: permis suspendat

    Potrivit art. 111.-(1), lit. b) din OUG nr. 195/2002 actualizat? privind circula?ia pe drumurile publice, permisul de conducere sau dovada înlocuitoare a acestuia se re?ine dac? titularul acestuia a s?vâr?it infrac?iunea de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circula?ie în România.
    Întrucât fapta s?vâr?it? este încriminat? în art. 85 alin. (4), conform art. 111, alin. (3), dovada înlocuitoare a permisului de conducere se elibereaz? F?R? DREPT DE CIRCULA?IE.
    În art 111. alin.(6) se prevede faptul c?, "La cererea titularului permisului de conducere re?inut în condi?iile alin.(1) lit.b) sau ale alin.(4), procurorul care efectueaz? urm?rirea penal? sau exercit? supravegherea cercet?rii penale ori, în faza de judecat?, instan?a de judecat? învestit? cu solu?ionarea cauzei poate dispune prelungirea dreptului de circula?ie, cu câte cel mult 30 de zile, pân? la dispunerea neînceperii urm?ririi penale, scoaterii de sub urm?rire penal? ori încet?rii urm?ririi penale sau, dup? caz, pân? la r?mânerea definitiv? a hot?rârii judec?tore?ti. Modul de solu?ionare a cererii de prelungire a dreptului de circula?ie se comunic? ?i ?efului poli?iei rutiere pe raza c?reia s-a comis fapta."
    Prin urmare, dovada în cazul dvs. se poate prelungi cu câte cel mult 30 de zile, la cerere, pân? la solu?ionarea dosarului penal.
    În func?ie de solu?ia adoptat? de procuror sau instan??, se va dispune sau nu RESTITUIREA SAU ANULAREA PEMISULUI DE CONDUCERE.
    Mult succes ?i, pe viitor, s? v? documenta?i mai bine în leg?tur? cu existen?a sau limitele de existen?? în timp, ale unor drepturi.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.918, Nivel: 27
    Progres nivel: 18%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 82
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    06.06.2010
    Postări
    2
    Puncte
    1.918
    Nivel
    27
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: permis suspendat

    Sunt intr-o situatie similara cu domnul catasbv, pana acum am prelungit de doua ori dovada de circulatie si am niste intrebari destul de ciudate...
    In cazul solutionarii dosarului cu NUP si amenda administrativa se suspenda permisul? avocatul mi-a spus ca nu, politia rutiera imi spune ca orice ar fi se suspenda 90 zile in cazul acesta... e posibil procurorul sa scrie ceva in decizie care sa duca la nesuspendarea permisului ?
    Am auzit ca perioada suspendarii permisului incepe de la expirarea dovezii cu drept de circulatie, cum mie mi sa dat fara drept de circulatie, teoretic ar trebui sa inceapa din ziua aceea nu? dealtfel pe net am mai gasit variante cum ca perioada suspendarii se calculeaza de la data solutionarii dosarului...
    Prelungirea dovezii am obtinut-o dupa vreo 3 saptamani de la emiterea dovezii, cele 3 saptamani intra in calculul celor 90 zile de suspendare ?
    Si nu in ultimul rand... daca am prelungit dreptul de circulatie al dovezii cele 90 zile se calculeaza excluzand perioada prelungirii ? (am gasit pe cineva care a beneficiat de aceasta situatie... )
    Exista un regulament de aplicare pentru aceste situatii ? pe net nu prea am gasit... si nu as vrea sa fiu subiectul unei reguli interioare transmisa oral :))
    Chiar nu as vrea sa stau 3 luni fara carnet din cauza ca am mers cu numere rosii 15 minute dupa ce expirasera si eram in drum spre casa... e foarte frustrant.

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.918, Nivel: 27
    Progres nivel: 18%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 82
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    06.06.2010
    Postări
    2
    Puncte
    1.918
    Nivel
    27
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: permis suspendat

    Nimeni ?
    Up

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •