Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13

Subiect: amenda oprire

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    amenda oprire

    Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
    Alexandru Valeriu <>

    Buna ziua !
    Ma numesc Alexandru Valeriu si datorez Directiei Generale de Impozite si Taxe Locale sector 4,suma de 120 lei,reprezentand o amenda pentru oprire neregulamentara, pe care de 3 ani, am refuzat sa o platesc ,dar acum,tot benevol, o voi plati.
    Sunt de profesie ing.metalurg si atunci ca si acum, lucrez ca reprezentant de vanzari la SC Omnimed Srl,o firma, ce se ocupa cu importul si distibutia de medicamente.
    In ziua cu amenda aveam de facut o livrare la farmacia Ana-Maria situata in magazinul Bucur-Obor si conduceam un autovehicol marca Matiz,inregistrat pe firma respectiva.Nici nu am apucat sa ies din auto ca *** s-a si apucat sa faca procesul-verbal, desi aveam pachetul in mana si i-am spus ca ma duc pun stampila pe foaie parcurs si facturi si am plecat(circa 5 min).Am refuzat sa semnez procesul si nici nu a venit prin posta, de aceea nu am facut contestatie pe art.60 lit.b din Cod Rutier 2007.
    Eu cred ca firmele de distibutie ar trebui ajutate.Stiti foarte bine ca nu exista locuri de parcare destinate aprovizionarii.
    Cat i-ar fii luat agentului sa verifice datele referitoare la auto ?
    In alta ordine de idei:E corecta amplasarea radarelor mobile ,in locuri fara avertizarea "Atentie radar ! "
    Va multumesc si astept de la dvs. un punct de vedere.Amenda o platesc ,am scris, in maxim o saptamana .

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Oprirea este oprire, nu exista 1 secunda sau 5 minute.
    Referitor la radare, este corecta nu trebuie sa existe nici un indicator.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Fruntas
    Puncte: 3.100, Nivel: 36
    Progres nivel: 34%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 100
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1000 Puncte ExperienţăVeteran

    Data înscrierii
    26.01.2013
    Postări
    25
    Puncte
    3.100
    Nivel
    36
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/6
    Oferit: 13/5
    Putere Rep
    0
    cu radarul din cate stiu e legal,cat despre amenda cu opritul daca zici ca nu erai inca dat jos din masina, era suficient sa te atentioneze verbal iar tu sa te pui in miscare.........

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Fruntas
    Puncte: 3.100, Nivel: 36
    Progres nivel: 34%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 100
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1000 Puncte ExperienţăVeteran

    Data înscrierii
    26.01.2013
    Postări
    25
    Puncte
    3.100
    Nivel
    36
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/6
    Oferit: 13/5
    Putere Rep
    0
    Citat Postat în original de rusy Vezi post
    Oprirea este oprire, nu exista 1 secunda sau 5 minute.
    Referitor la radare, este corecta nu trebuie sa existe nici un indicator.
    nu se consideră -oprire -timpul necesar pentru urcarea sau coborârea din automobil dacă prin această manevră nu a fost perturbată circulaţia....imi pare rau ca te contrazic la faza cu 1 secunda,omul nici macar nu s-a dat jos....chiar astazi am vazut cu ochii mei cum un microbuz pentru calatori a oprit pe interzis la 10m dupa intersectie si lua clienti,eu eram al 2-lea in spatele lui,in spatele meu altul care bloca si o trecere de pietoni,nu se putea depasi ca veneau masini din fata printre care si rutiera cu 3 agenti,ce crezi ca au facut---au oprit in dreptul lui,a dat geamul jos si i-a facut semn cu mana sa se puna in miscare,omul s-a conformat,totul a fost ok,fiecare cu drumul lui....

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 87, Nivel: 1
    Progres nivel: 74%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 13
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    30.01.2013
    Postări
    7
    Puncte
    87
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Citat Postat în original de ionutz Vezi post
    nu se consideră -oprire -timpul necesar pentru urcarea sau coborârea din automobil dacă prin această manevră nu a fost perturbată circulaţia....imi pare rau ca te contrazic la faza cu 1 secunda,omul nici macar nu s-a dat jos....chiar astazi am vazut cu ochii mei cum un microbuz pentru calatori a oprit pe interzis la 10m dupa intersectie si lua clienti,eu eram al 2-lea in spatele lui,in spatele meu altul care bloca si o trecere de pietoni,nu se putea depasi ca veneau masini din fata printre care si rutiera cu 3 agenti,ce crezi ca au facut---au oprit in dreptul lui,a dat geamul jos si i-a facut semn cu mana sa se puna in miscare,omul s-a conformat,totul a fost ok,fiecare cu drumul lui....
    În continuare ionutz alin.5 Vehiculul oprit sau stationat pe partea carosabila trebuie asezat langa si in paralel cu marginea acesteia, pe un singur rand... dacă tot vorbin in termeni legali ai si nu ai dreptate deoarece în cazul microbuzului chiar tu ai făcut afirmația că nu se putea efectuadepășirea. Astfel polițistul a apreciat că nu e cazul să-l oprească pe șofer tocmai pentru a nu bloca sensul de mers. Mai mult decât atât nu știu dacă polițistul din cazul domnului domnului Alexandru Valeriu a dat dovadă de exces de zel însă cu siguranță domnul Alexandru a omis să dea toate detaliile care au stat la baza sancționării sale din moment ce vorbește despre un polițist cu dotări paranormale: nici nu m-am dat jos că scria procesul-verbal”. Hai să fim serioși, domnul a avut o discuție cu polițistul a prezentat documentele, i s-a făcut verificarea și probabil că și dânsul și-a făcut ambiția și nu a mutat autovehiculul,până una alta dacă nu a făcut contestație este bun de plată.

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Soldat Fruntas
    Puncte: 3.100, Nivel: 36
    Progres nivel: 34%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 100
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1000 Puncte ExperienţăVeteran

    Data înscrierii
    26.01.2013
    Postări
    25
    Puncte
    3.100
    Nivel
    36
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/6
    Oferit: 13/5
    Putere Rep
    0
    salut,nu contest alin.5 de unde ai citat,eu doar i-am prezentat tot un pasaj din legislatie pentru Rusy referitor la oprirea timp de o secunda,domnului Alexandru i-am spus un punct de vedere cum a si cerut omul,nu am facut nici o afirmatie nelalocul ei,referitor la soferul de microbuz de care am povestit daca aveau sa il opresca fii sigur ca il opreau peste 50m.....am vazut multe cazuri si sunt sigur ca in 90% din ele politistul iti spune sa te pui in miscare,restul depinde de alti factori(sofer,agent,strada etc...)...numai bine si drumuri bune la toti......

    0 Nepermis! Nepermis!

  7. #7
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Probabil ca a fost perturbata circulatia si de aceea ai primit amenda. Rau ai facut ca nu ai semnat iti va fi afisat pe usa. Poate un rau voitor ti-l va smulge sau mai stii mai bate vantul si o sa te trezesti la taxe si impozite ca ai de platit 140 de lei sau 210 lei depinde cat ti-a stabilit. Tind sa cred ca ai procedat cum a descris GST. Te-ai ambitionat... pe banii tai si punctele tale.

    0 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 763, Nivel: 15
    Progres nivel: 26%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 37
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Înregistrat de 3 luni500 Puncte Experienţă
    Avatarul lui AmonRa
    Data înscrierii
    06.02.2013
    Locație
    Bucuresti
    Postări
    5
    Puncte
    763
    Nivel
    15
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Pentru ca tot suntem la opriri si stationari, doresc sa va intreb, daca opresc sa acord prioritate vehiculelor ce vin din sensul opus de mers, iar mie mi se adreseaza indicatoarele "obligatoriu inainte" si "interzis stanga", politistul ma poate opri dupa ce am efectuat virajul la stanga, si amenda pentru oprirea in mijlocul intersectiei (Art. 142 lit. h din G.H. 1391/2006)?

    0 Nepermis! Nepermis!

  9. #9
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Politistul te poate opri in orice situatie, chiar sa te legitimeze pe strada. In acest caz poti fi sanctionata ca nu ai respectat indicatoarele si pentru oprire.

    ART. 108 Schimbarea directiei de mers prin virare la dreapta sau la stanga este interzisă în locurile unde sunt instalate indicatoare cu aceasta semnificatie.
    ART. 109 Dacă în apropierea unei intersectii este instalat un indicator sau aplicat un marcaj care obliga sa se circule într-o anumită directie, vehiculele trebuie sa fie conduse numai în directia sau directiile indicate.
    Iar la oprire nu la litera H la litera F
    f) în intersectii, inclusiv cele cu circulatie în sens giratoriu, precum şi în zona de preselectie unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanta mai mica de 25 m de coltul intersectiei;

    0 Nepermis! Nepermis!

  10. #10
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    tie trebuia sa ti aplice sanctiune pentru articol 108 punctul 5 care spune cam asa:circulatia pe un sector de drum pe care accesul este interzis; deoarece ai virat stanga desi aveai indicatoare care ati interzicea acest lucru


    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •