Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 33

Subiect: Cum anulezi un proces verbal de amenda

Afișare hibrid

Postul anterior Postul anterior   Postul următor Postul următor
  1. #1
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12

    Post Cum anulezi un proces verbal de amenda






    1. Motive de anulare ale unui proces verbal


    In primul rand trebuie sa specific un lucru foarte important. Toate procesele verbale se supun Ordonantei nr. 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu exceptia acelora care sunt reglementate de legi speciale.


    Aici vom vorbi de cele mai des intalnite procese verbale precum cele de circulatie, garda financiara, diverse autoritati ale statului - Primarii, Directii, Autoritati, precum si cele emise de Regiile de transport de persoane (RATB, CFR, etc), Administratii financiare.


    Pentru a putea stabili daca un proces verbal intruneste sau nu motive de legalitate, trebuie sa cunoastem urmatoarele lucruri:




    Art. 16 din Ordonanta nr. 2/2001:
    (1) Procesul-verbal de constatare a contraventiei va cuprinde in mod obligatoriu:

    -data si locul unde este incheiat;
    - numele, prenumele, calitatea si institutia din care face parte agentul constatator;
    - datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupatia si locul de munca ale contravenientului;
    - descrierea faptei contraventionale cu indicarea datei, orei si locului in care a fost savarsita, precum si aratarea tuturor imprejurarilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei si la evaluarea eventualelor pagube pricinuite;
    - indicarea actului normativ prin care se stabileste si se sanctioneaza contraventia;
    - indicarea societatii de asigurari, in situatia in care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulatie;
    - posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii prevazute de actul normativ, daca acesta prevede o asemenea posibilitate;
    - termenul de exercitare a caii de atac si organul la care se depune plangerea.
    (11) In cazul contravenientilor cetateni straini, persoane fara cetatenie sau cetateni romani cu domiciliul in strainatate, in procesul-verbal vor fi cuprinse si urmatoarele date: seria si numarul pasaportului ori ale altui document de trecere a frontierei de stat, data eliberarii acestuia si statul emitent.
    (2) Abrogat.
    (3) Abrogat.
    (4) Abrogat.
    (5) In cazul in care contravenientul este minor procesul-verbal va cuprinde si numele, prenumele si domiciliul parintilor sau ale altor reprezentanti ori ocrotitori legali ai acestuia.
    (6) In situatia in care contravenientul este persoana juridica in procesul-verbal se vor face mentiuni cu privire la denumirea, sediul, numarul de inmatriculare in registrul comertului si codul fiscal ale acesteia, precum si datele de identificare a persoanei care o reprezinta.
    (7) In momentul incheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile sunt consemnate distinct in procesul-verbal la rubrica "Alte mentiuni", sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal.



    In conditiile in care ai citit cu atentie procesul verbal si ai constat ca unul sau mai multe dintre motivele prezentate mai sus lipsesc sau nu coincid, atunci PROCESUL VERBAL ESTE LOVIT DE NULITATE ABSOLUTA.


    Ce inseamna nulitate absoluta?

    Adica procesul verbal este anulat prin efectul legii, pentru cauze care nu se pot complini ulterior emiterii sale, iar efectele acestuia raman anulate, astfel contravenientul este pus in situatia anterioara sanctiunii - curat ca lacrima.


    Cine stabileste nulitatea absoluta?

    Instanta de judecata - judecatoria din circumscriptia careia s-a produs fapta.




    2.Ce trebuie sa verifici cand ai fost amendat


    Avand in vedere dispozitiile art. 16 din Ordonanta nr. 2/2001, mentionat anterior,verifica cu extrema atentie daca:
    - sunt cuprinse toate datele de identificare ale agentului constatator/inspector?
    - datele tale sunt corecte si complete?
    - fapta pentru care esti sanctionat este descrisa in litere, (de exemplu " a condus autoturismul numarul .... trecand pe culoare rosie")?
    - verifica articolele in care se incadreaza fapta (rubrica fapta savarsita prevazuta de art...) si verifica daca sanctiunea aplicata coincide cu cea ce descrie fapta (rubrica "se sanctioneaza conform..."). De retinut: intre descrierea faptei in litere si incadrarea faptei intr-un articol trebuie sa existe precizie maxima, adica sa reiasa foarte clar ca fapta de a conduce autoturismul trecand pe culoare rosie, de exemplu, este cea incriminata si de art. indicat in rubrica "fapta savarsita prevazuta de art. ..."
    - verifica daca s-au trecut numele societatii de asigurare (daca este cazul), mentiunea ca se poate achita amenda in 48 de ore lucratoare, mentiunea ca se poate formula contestatie in termen de 15 zile si, nu in ultimul rand, obliectiunile tale si eventual datele despre martori sau indicarea motivului pentru care nu s-a luat niciun martor.



    Art. 17 din Ordonanta nr. 2/2001
    Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu.



    3. Cand si cum poti anula procesul verbal

    Impotriva procesului verbal de amenda poti face contestatie, in termen de 15 zile calendaristice de la data comunicarii sau primirii procesului verbal.

    In acest sens vei face contestatia aratand motivele de fapt si de drept pe care le contestisi le depui in dublu exemplar, insotite de doua (2) copii dupa procesul verbal, la Judecatoria unde s-a comis fapta sanctionata. Totodata arati cu cine te judeci (Organul, autoritatea, primaria, etc care a emis Procesul verbal) si care este adresa acestuia.


    Totodata este OBLIGATORIU sa spui instantei ce vrei:

    1. Sa anuleze procesul verbal
    2. Sa te scuteasca de la plata amenzii sau, daca ai platit-o, sa ti-o restituie


    Art. 31
    (1) Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii se poate face plangere in termen de 15 zile de la data inmanarii sau comunicarii acestuia.
    (2) Partea vatamata poate face plangere numai in ceea ce priveste despagubirea, iar cel caruia ii apartin bunurile confiscate, altul decat contravenientul, numai in ceea ce priveste masura confiscarii.







    4. Care sunt urmarile unei actiuni de contestare
    a procesului verbal

    In conditiile in care ai vazut ca procesul tau verbal nu intruneste conditiile pe care le-am aratat la art. 16 din Ordonanta nr. 2/2001, atunci poti invoca EXCEPTIA NULITATII ABSOLUTE, pentru motivele descrise de mine la punctul 2 din prezentul articol.


    Ce poti obtine in urma judecatii?
    - anularea procesului verbal
    - scutirea de plata amenzii sau restituirea ei, daca a fost platita

    Ce trebuie sa mai stii?
    Pe toata durata judecatii se supenda masura executarii dispozitiilor cuprinse in procesul verbal. Adica... esti scutit de plata amenzii, predarea permisului de conducere, etc, pana la momentul la care instanta se pronunta irevocabil.
    Nu exista decat o singura jurisdictie, nemaiexistand de anul trecut faza recursului. Solutia data de Judecatorie este irevocabila.
    Nu exista taxe de timbru, actiunea fiind scutita de orice taxe de timbru.

    5. Alte situatii decat cele prezentate.


    Daca ai verificat procesul verbal si totul este in regula, adica nu ai gasit niciunul dintre motivele prezentate de mine, asta nu inseamna ca nu poti incerca sa-l contesti.
    Trebuie sa mai stii ca, chiar daca procesul verbal este legal, poti totusi sa beneficiezi de preschimbarea sanctiunii in avertisment, aratand ca ai avut o conduita buna si este prima situatie de acest gen, incercand sa convingi instanta ca regreti fapta sanctionata si incerci pe viitor sa dai mai multa atentie bunelor reguli.


    Nu garantez reusita totala la aceste situatii, dar... e dreptul tau, poti incerca! Nu ai de unde sa stii de unde sare iepurele.


    6. Termene de sanctiune.


    Cand poti sa te astepti la sanctiune?

    Daca ai savarsit o fapta, ai primit un control, ai fost amendat si nu ai luat procesul verbal la momentul sanctiunii, trebuie sa stii ca poti primi acasa sanctiunea in maxim 1 luna de la data faptei, dar nu mai tarziu de 6 luni de la momentul constatarii.
    Orice zi trecuta peste cele 6 luni anuleaza procesul verbal, prin interventia prescriptiei, insa, constatarea prescrierii o faci tot prin intermediul instantei de judecata.


    Art. 25, Ordonanta nr. 2/2001
    (1) Procesul-verbal se va inmana sau, dupa caz, se va comunica, in copie, contravenientului si, daca este cazul, partii vatamate si proprietarului bunurilor confiscate.
    (2) Comunicarea se face de catre organul care a aplicat sanctiunea, in termen de cel mult o luna de la data aplicarii acesteia.

    Art. 13
    (1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.





    Foarte important!
    Prezentul articol are caracter informativ general, pentru orice situatie care nu se incadreaza in cele prezentate, sau este vorba de contraventii succesive, fapte ce cad sub jurisdictie penala, ramane sa consulti un avocat.
    Totodata textele de lege indicate sunt prezentate sub rezerva actualizarii acestora la

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Sfat, platiti amenzile in 48 de ore, altfel in cazul in care se pierde procesul verbal nu mai aveti posibilitatea asta si va rmane cat a stabilit politistul. Foarte multi au patit-o. In cazul in care se castiga se pot recupera banii.

    1 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat
    Puncte: 2.181, Nivel: 29
    Progres nivel: 81%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 19
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    08.04.2010
    Postări
    11
    Puncte
    2.181
    Nivel
    29
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Buna ziua ,
    As dori ,legat de contestarea pv. de contraventie sa va relatez, urmatoarea intamplare : circuland pe timp de iarna intr-un mic oras, pe drum national, am efectuat o depasire, chiar in fata radarului; am fost ajuns din urma de acesta ,oprit si sanctionat de agent cu retinerea permisului pentru depasire pe linia continua.Mi s-a intocmit pv.de contraventie si la momentul semnarii, am solicitat sa se mentioneze starea carosabilului acoperit de zapada care facea ca marcajul rutier sa nu fie vizibil , alte indicatoare de interdictie a depasirii nefiind montate pe acest sector.Agentul respectiv a refuzat acest lucru, iar eu am refuzat sa semnez procesul verbal in aceste conditii.In preajma locului intamplarii, nu au fost nici un fel de martori.Am fost nevoit sa plec fiind planificat de urgenta la un control medical, chiar internat in aceasi zi. Dupa externare m-am prezentat la politia din acea localitate, urmand reclamatii, contestarea pv. si 5 termene de judecata , in care a fost prezentat de politie filmul ,,actiunii" , din care rezulta foarte clar cele mai sus invocate de mine si unde se vede si starea carosabilului.,chir fiind precizat in intampinare ca am facut o depasire pe un tronson de drum acoperit cu zapada, In pv. trimis la domiciliu si apoi prezentat insantei, apar fapte noi pe care le-as fi comis, apare si un martor care de fapt a fost decisiv in stabilirea respingerii plangerii mele.Martorul era , din intamplare, un angajat al unei firme de paza, care se stie ca sunt avizati de politie pentru a fi incadrati. Chiar in intampinarea politiei la primul termen de judecata, apare ca noutate ca ,,am efectuat depasirea pe un acrosabil alunecos acoperit cu zapada", lucru ce nu era specificat in procesul verbal.Toate aceste demersuri m-au costat, numai drumurile facute peste 1000 roni+amenda pe care am platit-o chiar dupa incident , avand parca un presentiment .Singurul lucru pe care mi-l imput este ca nu am solicitat expertiza si nu mi-am angajat avocat.Fiindca observ ca sunteti f. in tema cu legislatia rutiera, va intreb ce mai trebuia sa fac ?....Nu de alta dar trec prin localitatea aceasta de cca. 2 ori pe luna si.... ,cine stie .
    Cu multumiri.

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Valente de acum incolo sa semnezi PV fiindca nesemnandu-l poti avea surpriza sa apara intodeauna lucruri noi sau martori fantoma in acel pv dupa care poti face contestatie si daca ai dreptate se va vedea in instanta dar niciodata sa nu pleci fara sa semnezi PV,eventual daca ai tel mobil care acum 99%au camere poti face si cateva poze te pot ajuta uneori pentru a convinge instanta care mai este de multe ori indulgenta chiar daca poza nu este acceptata la dosar.Deci semneaza PV de fiecare data cand esti sanctionat

    1 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat
    Puncte: 2.181, Nivel: 29
    Progres nivel: 81%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 19
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    08.04.2010
    Postări
    11
    Puncte
    2.181
    Nivel
    29
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Asa este ,desi am aproape 40 ani de cand sunt conducator auto, am facut aceasta greseala, iar in instanta judecatorul desi aveam probele favorabile , filmate de radar, nici nu s-a uitat la ele . Poate aceasta intamplare sa aduca si pentru altii invatatura de minte.
    Cu bine si am incheiat acest subiect.

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 22, Nivel: 1
    Progres nivel: 43%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 28
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    13.03.2015
    Vârstă
    37
    Postări
    1
    Puncte
    22
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Buna seara si bine v-am gasit ( fiind nou pe acest forum ), multumesc pentru initiativa.

    Va scriu in acest moment fiind intr-o situatie ingrata pentru mine, anume, in seara zile de 12.03.2015 , am fost sanctionat cu 4 puncte amenta 4 x 97.5 = 390 ron, complementar retinerea permisului auto pentru 30 de zile, pe motiv de neacordare prioritate pieton. In fapt, situatia este diferita, anume, in momentul in care ma deplasam pe strada respectiva, observasem deja MCV-ul Politiei parcat pe banda 1 in sens opus de mers, la aproximativ 100m de trecerea de pietoni cu pricina, in dreptul ei m-am asigurat ca nu este angajat in traversare nici un pieton, avand maxim 20-30km/h, in momentul in care eram la cu mai mult de jumate de masina pe trecerea de pietoni, un pieton a traversat, in fuga, prin spatele masinii , observandu-l doar in oglinda retrovizoare a masinii, continuand deplasarea am fost oprit de echipajul de politie, mi-au fost solicitate documentele si am fost informat ca voi fi sanctionat cu retinerea permisului de conducere pentru 30 de zile pe motiv de neacordare prioritate catre pietoni. Nu am dorit sa ma contrazic in nici un fel cu agentul constatator, insa, am mentionat faptul ca nu sunt de acord cu cele constatate, intrucat in momenul angajarii mele in traversare, nu era nici un pieton pe partea carosabila sau in dreptul acesteia/trotuar.
    Acum problema vine in felul urmator, astazi am fost la directia taxe si impozite in ideea de-a plati amenta la jumatate, mi-a fost refuzat dreptul de a o achita la jumatate pe motiv ca nu este trecuta posibilitatea platii ei la jumatate in 48 de ore in procesul verbal si ca pentru o plati trebuie sa il caut pe agentul constatator sa mentioneze pe procesul verbal posibilitatea platii ei in termen de 48 de ore, caz contrat voi fi obligat sa platesc amenta la intreaga suma.

    Concret, eu oricum doream contest in instanta pe motivul mentionat in procesul verbal, anume ca in momentul patrunderii masinii pe trecerea de pietoni, nu se angajase in traversarea ei nici un pieton, pietonul traversand in fuga prin spatele masinii cand eu deja iesisem de pe trecere, Acum, in conditiile in care in procesul verbal nu este mentionat faptul ca am dreptul sa platesc amenda la jumatate in 48 de ore, este motiv de NULITATE ABSOLUTA ? Orice sfat mi-ar fi de un real folos , fiind pentru prima data intr-o astfel de situatie. Va multumesc anticipat si astept cu interes raspuns.

    0 Nepermis! Nepermis!

  7. #7
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Conform art 28 alin 1 din OG 2/2001 agentul constatator face mentiunea in procesul verbal despre posibilitate achitarii sanctiunii in 48 de ore!Aici nu este vorba de nulitate absoluta ci despre nulitate relativa care poate fi constatata de judecator!

    1 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 22, Nivel: 1
    Progres nivel: 43%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 28
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    17.08.2015
    Postări
    1
    Puncte
    22
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Proces verbal contraventie (amenda de circulatie)

    buna ziua,
    vroiam sa intreb daca mazgaliturile (in rubrica puncte amenda si puncte sanctiune) facute de ag. constatator si/sau ilizibilitatea prenumelui (pare o prescurtare ceva, oricum nu se intelege)a agentului constatator pot atrage anularea procesului verbal in urma contestatiei ?
    Multumesc.

    0 Nepermis! Nepermis!

  9. #9
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Nici vorba de asa ceva!
    Daca instanta de judecata constata ca este ilizibil continutul procesului verbal face o adresa catre unitatea de politie din care trimite parte agentul constatator ca acesta sa completeze un formular tipizat asemanator cu ,continutul procesului verbal unde sa rescrie acelasi continut ca si in procesul verbal de constatatare a contraventiei!

    "Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu. "

    O zi buna!

    0 Nepermis! Nepermis!

  10. #10
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.429, Nivel: 22
    Progres nivel: 29%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 71
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Înregistrat de un an1000 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    09.09.2015
    Vârstă
    43
    Postări
    1
    Puncte
    1.429
    Nivel
    22
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    proces verbl, amenda pentru ca pasagerul din dreapta nu purta centura de siguranta!

    Buna seara! Azi am primit o amenda pentru ca pasagerul din dreapta nu purta centura de siguranta si anume 2 puncte amenda (210 ron sau in 48 de ore 105 ron). Nu am avut de mentionat nimic si am fost de acord (am semnat procesul verbal). Intrebarea mea este daca pot sa obtin anularea procesului verbal, deoarece agentul constatator mi-a scris numele gresit (in loc de ZBANCA RAUCESCU COZAN ILIE LOREDAN a scris ZBANCA RAUCESCU COZMA ILI LOREDAN). Ar trebui sa platesc mai intai amenda si apoi sa cer anulare in instanta, sau nu merita efortul pentru aceasta suma?

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 2 vizitatori)

Subiecte similare

  1. AGRESAT VERBAL SI JIGNIT DE POLITISTI AI POLITIEI ORAS MIHAI
    De politiarutiera2 în forumul RADARE
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 02.11.2017, 18:57
  2. proces verbal de contraventie, legea cea noua
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 07.02.2013, 12:35
  3. Proces Verbal gresit
    De Aviasi70 în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 05.01.2012, 12:46
  4. Problema proces verbal!
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 10.11.2010, 12:03
  5. Contestatie proces verbal (prezentare la tribunal)
    De fodoreanflaviu în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 28.03.2010, 17:25

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •