Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 33

Subiect: Cum anulezi un proces verbal de amenda

  1. #11
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Dreptul dvs conferit de lege este sa puteti sa faceti contestatie in termen de 15 zile de la primirea procesului verbal, iar in ceea ce priveste scrierea eronata a numelui nu atrage nulitatea din oficiu si doar un judecator poate sa hotarasca daca este anulabil sau nu procesul verbal! Din practica judiciara astfel de greseli nu atrag anularea de catre instante a proceselor verbale de contraventie iar din perspectiva mea pentru suma de 105 lei este pierdere de timp si bani!
    Insa este alegerea dvs!

    1 Nepermis! Nepermis!

  2. #12
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 22, Nivel: 1
    Progres nivel: 43%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 28
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    03.11.2015
    Postări
    1
    Puncte
    22
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    proces verbal intocmit gresit

    am fost oprit de control radar si mi s-a comunicat ca am circulat cu 85 de Km/h in localitate ,nu am avut obiectii , dar ulterior am observat ca agentul constatator mi-a trecut in PV marca masinii dar un alt Nr de inmatriculare ce ma sfatuiti , pot sa contest PV?

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #13
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Domnule Loredan, aveti dreptul legal sa faceti contestatie in termen de 15 zile insa judecatorul nu va anula procesul verbal pentru un astfel de motiv!
    Este alegerea dvs!
    Succes!

    1 Nepermis! Nepermis!

  4. #14
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    proces verbal intocmit gresit

    am fost oprit de control radar si mi s-a comunicat ca am circulat cu 85 de Km/h in localitate ,nu am avut obiectii , dar ulterior am observat ca agentul constatator mi-a trecut in PV marca masinii dar un alt Nr de inmatriculare ce ma sfatuiti , pot sa contest PV?
    Domnule b17liviu, motivul invocat de dvs nu este unul intemeiat ca procesul verbal sa fie anulat!oricum se va observa pe imaginile radar nr masinii!
    Aveti tot dreptul sa faceti contestatie!
    Succes!

    1 Nepermis! Nepermis!

  5. #15
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 26, Nivel: 1
    Progres nivel: 52%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 24
    Activitate globală: 21,0%

    Data înscrierii
    02.12.2015
    Vârstă
    54
    Postări
    2
    Puncte
    26
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Proces-verbal cu greseli de calcul

    Buna ziua, am fost depistat in trafic cu 94 km/ora in localitate (in conditiile in care nu sunt locuinte in acea zona, dar este in localitate), pentru care am fost sanctionat cu 6 puncte de penalizare si 10 puncte amenda in suma de 1050 lei. La rubrica ... contravenientul achita in cel mult 2 zile lucratoare de la data primirii procesului-verbal... jumatate din minimul amenzii prevazute de lege, adica suma de 472,5 lei. Nu stiu de unde a luat aceasta valoare pentru ca nu este jumatate din amenda stabilita de 1050 lei (525 lei). Am fost la administratia financiara si au comentat cei de acolo ca nu este corecta suma inscrisa in procesul-verbal. Pot contesta acest proces-verbal si sa cer anularea lui in instanta?

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #16
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    In cazul unor tipuri de amenzi expres prevăzute de lege (cum ar fi spre exemplu amenzile rutiere) se poate achita jumătate din minimul amenzii în 2 zile lucratoare de la comunicarea procesului-verbal.
    "In conformitate cu prevederile art. 109 din OUG 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, contravenientul, cu excepţia persoanei juridice, poate achita, în termen de cel mult 2 zile lucrătoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contravenţiei, jumatate din minimul amenzii prevazute de lege."

    Aceasta înseamnă că, spre exemplu, dacă fapta comisă se sancţionează cu amendă de la 500 la 2.000 de lei, iar persoanei i s-a aplicat amenda de 1.000 lei, ea va putea achita în 2 zile lucratoare, jumătate din minim (adică 250 de lei) şi nu jumătate din amenda aplicată de 1.000 lei (adică 500 lei).

    Daca pentru abaterea dvs sanctiunea este de la 9 la 20 pct amenda, politistul va poate stabili orice punct amenda intre cele 2 valori (minim si maxim) , iar spre exemplu pentru dvs a stabilit 10 pct amenda, insa legea prevede ca puteti sa achitati jumate din minimul amenzii adica din 9 pct (deoarece acesta este minimul) si nu 10 pct cat a stabilit in procesul verbal de contraventie....si de aceia jumate da 472,5 lei dupa calculul politistului!
    Daca domnii de la administratia financiara nu cunoaste legea asta este fix problema lor, insa din pacate se pare ca prin necunoasterea legii induc si cetatenii in eroare!


    - - - Actualizat - - -

    In cazul unor tipuri de amenzi expres prevăzute de lege (cum ar fi spre exemplu amenzile rutiere) se poate achita jumătate din minimul amenzii în 2 zile lucratoare de la comunicarea procesului-verbal.
    "In conformitate cu prevederile art. 109 din OUG 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, contravenientul, cu excepţia persoanei juridice, poate achita, în termen de cel mult 2 zile lucrătoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contravenţiei, jumatate din minimul amenzii prevazute de lege."

    Aceasta înseamnă că, spre exemplu, dacă fapta comisă se sancţionează cu amendă de la 500 la 2.000 de lei, iar persoanei i s-a aplicat amenda de 1.000 lei, ea va putea achita în 2 zile lucratoare, jumătate din minim (adică 250 de lei) şi nu jumătate din amenda aplicată de 1.000 lei (adică 500 lei).

    Daca pentru abaterea dvs sanctiunea este de la 9 la 20 pct amenda, politistul va poate stabili orice punct amenda intre cele 2 valori (minim si maxim) , iar spre exemplu pentru dvs a stabilit 10 pct amenda, insa legea prevede ca puteti sa achitati jumate din minimul amenzii adica din 9 pct (deoarece acesta este minimul) si nu 10 pct cat a stabilit in procesul verbal de contraventie....si de aceia jumate da 472,5 lei dupa calculul politistului!
    Daca domnii de la administratia financiara nu cunoaste legea asta este fix problema lor, insa din pacate se pare ca prin necunoasterea legii induc si cetatenii in eroare!

    0 Nepermis! Nepermis!

  7. #17
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 26, Nivel: 1
    Progres nivel: 52%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 24
    Activitate globală: 21,0%

    Data înscrierii
    02.12.2015
    Vârstă
    54
    Postări
    2
    Puncte
    26
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Acum am inteles, multumesc!

    0 Nepermis! Nepermis!

  8. #18
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 22, Nivel: 1
    Progres nivel: 43%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 28
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    11.12.2015
    Postări
    1
    Puncte
    22
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Buna seara!
    As vrea sa va adresez doua intrebari scurte. Ieri am primit o amenda pentru depasirea limitei de viteza intr-o localitate din jud. SV. Am fost inregistrat de un radar aflat pe un autoturism care se deplasa din sens opus. Viteza inregistrata a fost de 73 km/h si am primit 4 puncte amenda si 3 penalizare.
    Prima intrebare este daca exista sanse sa pot obtine incadrarea contraventiei intr-o categorie inferioara, adica de la depasirea cu 20-30 km/h a vitezei legale la depasirea cu 10-20 km/h. Ma bazez aici pe faptul ca radarul fiind in miscare ar fi putut calcula eronat viteza mea de deplasare.
    A doua intrebare este daca pot obtine anularea procesului verbal avand in vedere faptul ca domiciliul mi-a fost completat gresit (a fost trecut ca judet Suceava, eu fiind domiciliat in alt judet).
    Va multumesc!

    0 Nepermis! Nepermis!

  9. #19
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Daca radarul este autorizat si omologat sa inregistreze viteza si in mers atunci este perfect legal si va bazati degeaba pe acest lucru, si doi la mana faptul ca s-a gresit judetul nu este caz de nulitate si dor o instanta de judecata ar putea hotara acest lucru insa ma indoiesc!

    0 Nepermis! Nepermis!

  10. #20
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 22, Nivel: 1
    Progres nivel: 43%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 28
    Activitate globală: 66,0%

    Data înscrierii
    05.01.2017
    Vârstă
    36
    Postări
    1
    Puncte
    22
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Nelamurire calcul suma de plata proces verbal!!

    Astazi am fost oprit de un echipaj radar pentru 66 de km in localiatate, in urma acestei intamplari am fost sanctionat cu 3 punte penalizare si 3 puncte de amenda.
    In mod clar este stipulat la *puncte de amenda este trecut 3X125=375 iar la jumatate din minimul amenzi este trecut la fel in mod clar 125.
    Deja am platit si am dus dovada plati la Pol. Constanta.
    Nu as vrea pentru diferenta de 62.5 sa fiu pus pe drumuri mai tarziu.
    Chiar daca am avut niste divergente cu agentul constatator, am semnat procesul verbal si nu ma intereseaza sa il anulez, doar sa nu am probleme mai tarziu cu impozitul.
    Am inteles, am gresit, am platit si cam aici as vrea sa se termine !
    Va multumesc pentu timpul acordat!

    - - - Actualizat - - -

    Astazi am fost oprit de un echipaj radar pentru 66 de km in localiatate, in urma acestei intamplari am fost sanctionat cu 3 punte penalizare si 3 puncte de amenda.
    In mod clar este stipulat la *puncte de amenda este trecut 3X125=375 iar la jumatate din minimul amenzi este trecut la fel in mod clar 125.
    Deja am platit si am dus dovada plati la Pol. Constanta.
    Nu as vrea pentru diferenta de 62.5 sa fiu pus pe drumuri mai tarziu.
    Chiar daca am avut niste divergente cu agentul constatator, am semnat procesul verbal si nu ma intereseaza sa il anulez, doar sa nu am probleme mai tarziu cu impozitul.
    Am inteles, am gresit, am platit si cam aici as vrea sa se termine !
    Va multumesc pentu timpul acordat!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 2 vizitatori)

Subiecte similare

  1. AGRESAT VERBAL SI JIGNIT DE POLITISTI AI POLITIEI ORAS MIHAI
    De politiarutiera2 în forumul RADARE
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 02.11.2017, 18:57
  2. proces verbal de contraventie, legea cea noua
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 07.02.2013, 12:35
  3. Proces Verbal gresit
    De Aviasi70 în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 05.01.2012, 12:46
  4. Problema proces verbal!
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 10.11.2010, 12:03
  5. Contestatie proces verbal (prezentare la tribunal)
    De fodoreanflaviu în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 28.03.2010, 17:25

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •