Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: despre taximetristi

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    despre taximetristi

    Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
    IONESCU ANTONELLA <>

    De ceva vreme, taximetristii stationati in fata spitalului CF2 din Bucuresti au instituit teroarea asupra celor care intra sau ies din incinta spitalului. In urma cu 2zile, unul dintre ei nu mi-a permis iesirea cu masina din curte, fiind stationat aproape pe toata latimea portii si numai interventia umila a portarului l-a determinat sa deblocheze iesirea. De aceleasi experiente au parte si cei care intra pe poarta. Zilele trecute, unul dintre acesti indivizi a sarit sa-l bata pe unul dintre portari. Sintem cu totii la cheremul acestor indivizi VIOLENTI. Mentionez faptul ca stationarea acestor taxiuri se face sub semnul "Oprirea interzisa". Daca eu sau pacientii mei si-ar lasa masina acolo, am gasi-o ridicata, asa cum de altfel s-a si intimplat......
    In virtutea carei legi, actele samavolnice si huliganice ale acetor indivizi sint considerate legale si, implicit tolerate?
    De ce trebuie sa ne temem pt integritatea noastra fizica si siguranta masinilor noastre?

    Dr Ionescu Antonella
    Spitalul CF2
    Bucuresti

    1 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Buna seara ,ati incercat sa faceti o sesizare la nr de tel 021/9544 apel pentru asemenea situatii?

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 19, Nivel: 1
    Progres nivel: 37%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 31
    Activitate globală: 13,0%

    Data înscrierii
    01.03.2013
    Postări
    2
    Puncte
    19
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Buna ziua. In legatura cu taximetristii din Bucuresti nu se face absolut nimic, indiferent de situatie. Daca legea se aplica exclusiv cand sunam noi, conducatorii auto atunci este jalnic! Fiecare colt de strada, ficare intersectie este blocata cu maxima nesimtire de acesti "participanti la trafic" care se numesc taximetristi! Sunt tare curios de ce nu se iau masuri impotriva acestor oameni! Cum stau in intersectie pe trecerea de pietoni asa pot sta si intre intersectii, la jumatatea drumului unde pe marile bulevarde sunt parcari sau unde pot bloca prima banda de circulatie fara a face incurcaturile pe care le fac in intersectie! Legea spune clar ca "nu ai voie sa stationezi la mai putin de 50 de metri de trecerea de pietoni su de intersectie", pai legea este numai pentru noi? Trebuie sa sunam noi din fiecare intersectie la numarul 021/9544 si sa facem reclamatii pentru a se aplica legea? De la viteza de 50km/h orice masina, indiferent cat de performanta este (masina mea este dotata cu toate sistemele de franare si control al stabilitatii inclusiv frane cu discuri cu striatii, placute ceramice, furtune metalice si lichid de frana special pentru masinile de curse) se opreste in cativa metri. Daca pe trecerea de pietini este un copil pe care din cauza taximetristului il vad in ultimul moment in fata masinii si nu il mai pot evita si il omor pe trecerea de pietoni cine este de vina? Taximetristul care stationeaza pe trecere sau eu care am franat si am omorat copilu pe trecere? Va si raspund: eu! Taximetristul pleaca si nu pot dovedi vinovatia lui, vina mea fiind clara - am omorat un copil pe trecerea de pietoni! Pe langa puscarie - o viata distrusa si o familie distrusa - trebuie sa traiesc si cu imaginea respectivului copil in fata ochilor! Pentru ce? Pentru ca politita nu isi face treaba? Daca timp de 2 luni se fac razii si toti taximetristii sunt taxati pentru stationarea ilegala or sa se invete sa stea la 200-300 de metri de intersectie si de trecerile de pietoni! Mai putin stres, mai putine accidente, mai putini nervi, mai multa siguranta in trafic! Un trafic sigur nu inseamna frica de radar, inseamna civilizatie si respectarea legii!

    1 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Fruntas
    Puncte: 3.127, Nivel: 36
    Progres nivel: 52%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 73
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1000 Puncte ExperienţăVeteran

    Data înscrierii
    15.03.2013
    Postări
    28
    Puncte
    3.127
    Nivel
    36
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 2/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Colegu Manta, nu frica de radar e mare ci frica de amenzi. Mi se pare buna ideea cu - nu platesti amenda nu circuli! Dati-le amenzi ca astia nu sunt soferi! Am mers in viata mea cu multi soferi. Taximetristii actuali nu mai au nimic din vechea scoala. Nu zic ca eu sunt un sofer model dar ce am vazut la unii taximetristi in trafic nu m-am gandit in viata mea ca e posibil!

    1 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.446, Nivel: 22
    Progres nivel: 46%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 54
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Înregistrat de un an1000 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    10.05.2013
    Postări
    1
    Puncte
    1.446
    Nivel
    22
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Problema taximetristilor stationati neregulamentar se agraveaza in Bucuresti. Azi mi-am lovit oglinda de un taximetrist stationat in dreptul unei treceri de pietoni pe banda 1. Erau masini pe banda 2 si scuar de tramvai. Ce sa te mai asiguri daca este pieton sau nu pe trecere esti antent sa mergi mai departe pe unde poti. Daca imi spargeam oglinda cine o platea?

    Stationeaza neregulamentar indeiferent de zona: trecere de pietoni, intrari/iesiri din curtile institutiilor, semafoare etc. Mi-am pierdut orice urma de rabdare cu ei. In trafic sunt groaznici si nu ma refer ca schimba banda fara semnalizeze ci la faptul ca intorc unde au nevoie, schimba banda chiar daca intra peste alta masina pentru ca ei trebuie sa faca acolo stanga sau dreapta etc. In ultima vreme nu mai accept acest lucru, vor sa schimbe banda sa astepte sa trec, vor sa iasa/intre pe straduta si e coada de masina sa astepte sa trec. Nu se opresc, simplu, intru direct peste ei, mergem la politie (de intelegere amiabila nici nu poate fi vorba) si asa stiu ca un taximetrist va avea permisul suspendat cateva luni.

    Nu se ia nicio masura pentru a rezolva aceasta situatie (cel putin nu se vede nimic). Cand s-au facut raziile pentru verificarea aparatelor de taxat (acum cateva luni) brusc numarul masinilor de taxi a scazut si surpriza puteai circula si pe banda 1 la semafoare. Pentru stationare poate ar trebui facut acelasi lucru si aplicate amenzi.

    Si mai trist este faptul ca politia rutiera este total ignorata de taximetristi. Acum 1 an de zile am vazut masina de la politia rutiera care a oprit langa o masina de taxi stationata neregulametar, l-a semnalizat sonor si l-a rugat sa plece. Taximetristul i-a spus ca astepta client si asa s-a rezolvat situatia. Imi pare rau ca nu am filmat situatia, doar am auzit discutia. Astfel as fi putut astepta pe cineva unde vreau, sa las masina in sensul giratoriu si sa ma duc sa-mi fac cumparaturiel etc. Din pacate codul rutier nu specifica clar daca ai voie sa stationezi la semafor cand astepti pe cineva sau cand mergi la cumparaturi (inteleg ca este doar pentru cand astepti...). Ma opresc aici pentru ca sunt inca suparat de la intamplarea de dimineata si nu vreau sa fie considerat postul ironic. Cred ca s-a inteles ce doream sa subliniez.

    Aveti autoritatea pentru a lua masuri si a rezolva aceasta situatia. Altfel vom ajunge sa ne facem dreptate singuri, nu sustin aceasta ideea este total ilegala, dar uneori mai cedezi nervos. Este a doua oara cand sesisez politia rutiera despre acest subiect, prima oara am folosit formularul de contact acum 6-7 luni (nici azi nu am primit un raspuns).

    Va rog sa luati masuri pentru a rezolva acesta situatie deoarece asa este normal si civilizat!

    Multumesc

    1 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Taximetristi
    De srbncatalin în forumul VIDEOCLIPURI DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 07.02.2013, 23:45
  2. Despre neveste
    De merlin în forumul BANCURI CU SOFERI SI POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 06.02.2013, 18:46
  3. despre fumat
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 07.01.2012, 11:29
  4. despre mopede
    De politiarutiera2 în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 03.04.2011, 02:08
  5. DEspre numerele galbene
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.05.2010, 13:07

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •