Buna ziua,
In data de 12.07.2013,in jurul orei 18, in timp ce ma deplasam cu autoturismul spre Miercurea Ciuc, am fost oprit de agentul de circulatie din localitatea Lunca de Sus. Dupa prezentare, m-a intrebat ce fel de lumini folosesc, iar eu i-am raspuns ca faza scurta, respectand regulile de circulatie. I s-au parut luminile prea slabe si m-a amenintat ca imi da amenda daca nu remediez problema. Mentionez ca masina e un Ford Fiesta din 93, iar luminile functionau corect. In plus soarele batea direct in fata masinii, ceea ce bine-nteles reducea intensitatea luminii. Dupa aproximativ 4-5 minute m-a chemat la masina politiei si mi-a spus sa semnez procesul verbal cu o amenda de 450 lei. Nu am vrut sa semnez procesul verbal, dar am scris la mentiuni ca nu sunt de acord cu amenda primit. A fost singur in masina, fara martor. Revoltat ca nu semnez P.V, probabil imi trimite prin posta.
Consider ca a fost un abuz al dlui politist, pentru care sunt hotarat sa nu platesc amenda. Consider ca nu am gresit cu nimic.
Va rog sa ma sfatuiti in asemenea situatie ce am de facut?
Multumesc.