Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
Cosmin

Cu respect va sesizez o chestie ciudata si as vrea sa ma indrumati in vederea solutionarii situatiei.Cumnatulu meu i-a fost suspendat permisul pe 90 zile iar in urma sustinerii examenului teoretic, promovat cu brio, trebuia sa i se reduca suspendarea la 30 de zile.A facut dosarul complet, cu tot ce trebuia si i s-a spus ca, comandantul a refuzat reducerea perioadei de suspendare.
In cazul asta eu va intreb, in romanica asta a noastra unde seful politiei rutiere Iasi este prins baut la volan, halal exemplu dealtfel, pentru ce mai are cetateanul sansa sa sustina examen si sa isi recupereze permisul daca soarta lui sta oricum la mana nu stiu carui comandant si chiar daca il ia sau nu, tot nu i se aproba?!Este trist ca ne jucam cu oamenii mai ales daca de permisul ala depinde si un loc de munca.Nu e mai putin adevarat ca a fost neatentia lui insa daca legea ii permite sa recupereze permisul mult ma repede de ce ingradim acest drept si stam la mana nu stiu cui?

Cum isi poate recupera permisul dupa astea 30 de zile obligatorii, care au si trecut acum 3 zile?Sa ceara audienta la comandant?Sa faca sesizare undeva?