Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Am fost amendat de prea multe ori

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Am fost amendat de prea multe ori

    Acesta este un chestionar email via http://politiarutiera.ro/ de la:
    Marius <

    Am 28 de ani, am permis de 5 ani,in cei 5 ani am adus bani la bugetul statului aproximativ 3480 de ron pe baza amenxilor cumulate.In 40 de zile in orasul meu de 25.000 de locuitori am luat 3 amenzi.
    - parcare LANGA stopul de acces interzis ,eu sanctinat si alti 8 parcati pe aceiasi strada nu pentru ca unul spala masina gratis,unul da paina gratis,unul face vinul gratis etc
    - parcare in zona cu restrictie de aprovizionare pana in ora 22,sunt agent mergeam la incasare in zona restrictionata doar pana in 22 procesul verbal intocmit in jurul orei 23.30
    - oprit pe avari si amendat ca nu port centru ,amenda fiind data de catre un organ al politiei care nu purta centura,fara pozite,fara ecuson si
    fara insigna si fara bunele maniere de a se prezenta, in rubrica mentiuni care este rubrica mea agentul nu vrea sa scrie nimic atata doar ma intrebat daca vreau sau nu sa semnez procesul atata.Il intreb daca are chitantier sa-i plateasc amenda si refuza sa imi ia bani.
    Nu stiu cui ma adresez acuma dar mie unul nu imi convine sa traiesc intr-o societate in care nici oameni legii nu respecta legea.
    Va multumes oricum

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Am fost amendat de prea multe ori

    Stimate domn!
    V? în?eleg sup?rarea dar nu în?eleg de ce nu riposta?i legal.
    Una din variante este ca, în cazurile în care v? considera?i nevinovat de comiterea unor fapte contraven?ionale, s? ataca?i procesele verbale întocmite de agen?i, în termen de 15 zile de la comunicare, la judec?toria pe raza c?reia au fost constatate faptele.
    Toate "aranjamentele" pe care le observa?i, în leg?tur? cu cei proteja?i de agen?ii de poli?ie rutier?, le pute?i fixa audio-video, cu martori ?i semnala ?efilor ierarhici, dac? ace?tia sunt receptivi, dac? nu, conducerii centrale, Direc?ia Rutier? din I.G.P.R sau Corpului de Control al M.A.I.
    Dac? nu ave?i încredere nici în ace?tia ?i ave?i date, indicii sau probe din care s? rezulte implicarea poli?i?tilor rutieri locali în acte/fapte de corup?ie, ave?i posibilitatea sesiz?rii Direc?iei Na?ionale Anticorup?ie la nr. de telefon gratuit, 0800 806 806, sau la Parchetul local, institu?ii care au atribu?ii pe linia depist?rii, instrument?rii ?i combaterii acestui fenomen.
    La orice sesizare scris?, orice autoritate public? este obligat?, conform art.8.(1) din Ordonan?a Guvernului nr. 27/2002 privind reglementarea activit??ii de solu?ionare a peti?iilor, publicat? în Monitorul Oficial nr. 84 din 1 februarie 2002, s? comunice peti?ionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistr?rii peti?iei, r?spunsul, indiferent dac? solu?ia este favorabil? sau nefavorabil?.
    O alt? solu?ie este re?inerea problemei în litigiu ?i postarea acesteia pe acest forum, la rubrica "AGEN?I DE POLI?IE RUTIER? CELEBRI", pentru c? este un proverb din vechime intitulat "Ridendo castigat mores" (Obiceiurile se îndreapt? prin satir?). De asemenea, presa local? este interesat? s? cunoasc? asemenea aspecte ?i s? le mediatizeze.
    A?adar, s? facem front comun împotriva b?d?r?niei, indiferent de gradul, func?ia, pozi?ia social? ?i a domeniului în care activeaz? orice func?ionar para?utat, cu sau f?r? voia lui, într-un stat de organizare ?i care ocup? temporar un asemenea loc.
    Doamne, ajut?-ne!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •