Buna ziua stimati domni,
Numele meu este Adrian Roman si am nevoie de ajutorul dvs.pentru a clarifica urmatoarea situatie:
In urma cu 2 zile am achizitionat pe numele meu o utilitara marca Renault Mascott de 6.5 t.
Masina se afla in acest moment in orasul Bacau si trebuie sa o aduc in Bucuresti.Detin permis de conducere categoria C+E din anul 1991.Mentionez ca nu practic meseria de conducator auto.
Masina este achizitionata pe numele meu,nu o utilizez in activitati comerciale.Masina va fi trasnformata in stupina.
Avand in vedere cele de mai sus,va rog sa-mi spuneti daca pe langa carnet categ.C,rovineta,talon -ITP,asigurare,mai sunt necesare si alte documente pentru a conduce aceasta utilitara pe traseul mentionat si in general,precum certificate de atestare profesionala(mentionez ca nu profesez mesaria de conducator auto),licenta(mi s-a spus ca trebuie sa am director de firma si coordonator,ori eu am luat masina pe numele meu si pentru mine,nu pentru a efectua transport comercial) sau tahograf. .
Va adresez aceasta intrebare deoarece am vorbit la telefon cu mai multe persoane de la ARR,Scoli de formare profesionala si Brigada Politiei Rutiere iar raspunsurile au fost diferite,dupa 2 zile de discutii inca nu stiu daca sunt obligatorii sau nu documentele mentionate mai sus.
Va rog din suflet sa ma ajutati sa clarific aceste aspect.Nu vreau sa incalc legea,vreau sa o respect cu ajutorul dvs.,nu vreau sa primesc amenzi necuvenite si sa-mi pierd luni din viata prin tribunal, audiente si reclamatii, vreau doar sa beneficiez de bunul achizitionat fara teama ca ma poate opri cineva si sa-mi solicite documente care nu sunt necesare activitatii pe care o desfasor iar pentru ca nu le am sa fiu considerat un contravenient.
Va multumesc anticipat pentru support si promptitudine.
Cu deosebit respect
Adrian Roman