Se vede clar din comportamentul politistului ca este cat se poate de corect si civilizat, nu inteleg unde ati observat dvs aroganta si tupeu, iar acelasi lucru nu pot sa-l spun despre contravenient care a prezentat un comportament total neadecvat incercand sa intimideze politistul prin filmarea discutiei purtate!
Repet, politistul ia adus la cunostinta continutul procesului verbal, nu a ridicat tonul (ca si conducatorul auto) ia adus la cunostinta ca nu este obligat prin lege sa prezinte filmarea abaterii , ci doar instanta o poate solicita, asta desi domnul conducator auto o solicita in mod repetat, dand dovada ca nu cunoaste deloc legea desi el are aceasta impresie!
Este usor sa denigram pe cineva , dar inteleg supararea multora care au fost trasi la raspundere de organele de politie!
Eu sunt de parere ca agentul de politie nici macar nu trebuia sa stea la povesti cu o persoana care cunoaste legea dupa ureche, sau in mod distorsionat, si care isi cunoaste doar drepturile si obligatiile nu!


si apropo de
am vazut si eu clipul si sa ma ierti dar politistul ala e varza rau de tot. Am alte pretentii de la politia romana!Nu am vazut siguranta la politist ci aroganta, tupeu si lipsa de pregatire.
"Un politist trebuie sa aiba câte ceva din toti oamenii. Sa fie un “pacatos” si un “sfânt”, un “vagabond” si un “zeu”. Sa intre în locuri unde se comit toate pacatele lumii, dar sa nu savârseasca nici unul. Politistul este cel mai cautat, dar si cel mai putin dorit dintre oameni. Fiinta stranie careia i se spune “domnule” în fata si “câine” pe la spate. Lui i se cere sa fi atât de diplomat, încât sa poata potoli o disputa între doi indivizi, lasându-l pe fiecare dintre cei doi sa creada ca a câstigat. Daca politistul este îmbracat la “patru ace” va fi considerat “snob”, daca nu va fi un “sleampat”. Daca se poarta amabil este un “crai”, daca nu este un “necioplit”. Politistului i se cere sa lupte cu doi tipi mult mai puternici ca el, dar fara sa îsi sifoneze uniforma si fara sa foloseasca forta. Daca o încaseaza este un “fricos” si un “pampalau”, iar daca-i, scapa vreo palma vreunui agresor, este o “bruta” si un “criminal”."