Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Certificat inmatriculare retinut - Program rabla

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 24, Nivel: 1
    Progres nivel: 47%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 26
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    22.05.2015
    Postări
    1
    Puncte
    24
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Certificat inmatriculare retinut - Program rabla

    Buna ziua!


    Sunt din Iasi si certificatul de inmatriculare mi-a fost retinut acum doi ani pentru ITP expirat. Nu am dorit sa mai investesc in masina, asa ca a stat in fata blocului pana acum. Doresc sa scap de ea prin programul Rabla, insa pentru asta am nevoie de certificat.


    Am fost la Serviciul de Inmatriculari si domnul de-acolo mi-a spus ca pot sa ma duc la un centru de dezmembrari fara certificatul de inmatriculare (desi peste tot scrie ca este necesar), doar cu cartea de identitate a vehiculului. Apoi, pe baza certificatului de distrugere obtinut, sa ma duc la Politia Rutiera, sa recuperez certificatul de inmatriculare, apoi sa revin la Serviciul de Inmatriculari pentru radiere.


    Pe urma am mers la reprezentanta Dacia din zona. Acolo mi s-a spus ca nu ma pot inscrie la ei in programul Rabla decat daca le aduc certificatul de inmatriculare original plus o copie legalizata. I-am prezentat metoda de mai sus si a spus ca nu e posibil, degeaba mai vin cu certificatul daca masina a fost predata deja la dezmembrare. Mi-a sugerat sa ma duc la Politia Rutiera si sa le explic situatia. La reprezentanta ar accepta si doua copii legalizate, se pare ca nu trebuie neaparat originalul.


    Azi nu am mai apucat sa trec pe la Politia Rutiera, o voi face luni. Insa, din cate am inteles, certificatul se restituie doar daca problema a fost remediata (exclus) sau masina a fost scoasa din circulatie (posibil, dar nu mai pot obtine tichet Rabla).


    Asadar, ce variante am la dispozitie? Se poate face o cerere speciala de eliberare a certificatului de inmatriculare in vederea dezmembrarii/radierii? Poate sa fie returnat cat sa fac niste copii legalizate, sa las buletinul acolo, ceva de genul asta?


    Va multumesc anticipat!

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Nu se poate nici o cerere speciala si nici nu se returneaza pe o numita perioada!Dvs ati fost depistat in trafic si sanctionat pentru o abatere la codul rutier, unde pe langa sanctiune s-a dispus si masura complementara a retinerii certificatului de inmatriculare pana la remedierea problemei!Astfel dvs sunteti obligat prin lege ca pentru a primi inapoi certificatul de inmatriculare sa va faceti inspectia tehnica periodica!Alta cale legala nu exista!

    1 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Certificat de Inmatriculare
    De politiarutiera2 în forumul INMATRICULAREA SI RADIEREA AUTOVEHICULELOR
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29.10.2014, 17:47
  2. Certificat inmatriculare
    De politiarutiera2 în forumul INMATRICULAREA SI RADIEREA AUTOVEHICULELOR
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29.05.2014, 23:54
  3. certificat de inmatriculare
    De politiarutiera2 în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 13.09.2011, 16:30
  4. certificat inmatriculare
    De horyd în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.05.2010, 12:18
  5. Pierdut numar inmatriculare-rabla
    De politiarutiera2 în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 04.03.2010, 19:27

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •