POLIŢIA ORAŞULUI BĂICOI
Str. Cloşca, nr.3,
Telefon/fax: 0244/260373
Domnului Comisar şef de poliţie Cristian CODREANU
Şeful Poliţiei Oraşului Băicoi

Stimate Domnul Comisar Sef,
Transmit atasat copia PV seria PPHX nr 014760, incheiat in 29 07 2015 si dovada achitarii amenzii spre cunostinta compartimentului rutier ( ag. Constatator Asap Ciociran Traian).
Desi recunosc fapta si nu am avut obiectiuni la semnarea procesului verbal, va adresez opinia personala pe care o impartasesc foarte multi participanti la trafic. Legea 218 (art.2) si nu in ultimul rand constiinta cetatenilor si etica profesionala a politistului sunt in accord cu faptul ca “Activitatea Poliţiei Române constituie serviciu public specializat şi se realizează în interesul persoanei, al comunităţii”.
Amplasarea aparatului radar pe raza administrativa a localitatilor, insa pe o ruta unde nu sunt locuinte si drumurile au de o parte si de alta terenuri agricole si/sau vegetatie salbatica, este oare in spiritul celor de mai sus? Politia din alte state detaseaza agenti de la rutiera langa scoli in orele de varf pentru a fluidiza traficul si a proteja copiii si alte masuri similare din care emana spiritul comunitar si cetatenesc ce duc la respectul pentru aceasta nobila meserie.
Din pacate la noi agentii stau la panda si “vaneaza” erori ce pot fi considerate umane si tolerate in orice stat civilizat. Da, am gresit ruland cu 67 km pe ora intre niste palcuri de copaci, la distanta de adevarata localitate, unde cu siguranta as fi redus viteza cel putin sub limita legala, pentru ca intamplator sau nu, sunt un cetatean responsabil. Dinspre DN1 de unde veneam viteza minima era 70 km/h in localitate. Agentul constator cand am spus ca nu am obiectiuni, ca recunosc fapta, insa imi permit sa cred ca o mustrare ar fi fost de ajuns pt zona unde am depasit viteza si atitudinea mea, a afirmat ca asta s-ar fi interpretat. Cred ca da, s-ar fi interpretat ca un gest de buna credinta si o abordare civilizata, mai ales a unei schimbari de mentalitate a institutiei. Nu pot sa mai acuz pe colegii de trafic care deseori afirma ca radarele stau la “pescuit” si presa care subliniaza practicile intrate deja in mentalul colectiv. Oricata buna credinta as avea, nu gasesc nici un argument pentru a nu le gasi indreptatite afirmatiile ca scopul nu poate fi decat de folos material. Politia rutiera inca sta in Romania zilelor noastre, dupa curbe precum lotrii altor vremuri, in locuri ferite de ochii lumii.
Sper sa luati cele de mai sus ca pe o dorinta sincera de a avea sosele mai sigure, o politie pe care sa o respect prin nivelul de conduita al membrilor ei si de a fi mandru ca sunt cetatean al acestei tari. Repet, procedural totul corect, etic insa - fara speranta.
Cu respect
31 iulie 2015