Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Inmatriculare cu procura sofer

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 109, Nivel: 2
    Progres nivel: 18%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 41
    Activitate globală: 75,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 31 zile100 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    13.02.2016
    Postări
    7
    Puncte
    109
    Nivel
    2
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 3/0
    Putere Rep
    0

    Inmatriculare cu procura sofer

    Va salut, va expun pe scurt problema mea..legea este extrem de alambicata si nu gasesti nicaieri suficiente informatii referitor la inmatriculare! am ales de pe un site din RO o masina,numere de tzoll valabile la data respectiva,am fost..am vazut o..mi a placut..NU am vrut sa o cumpar fara fiscal in ruptul capului! cand am fost la primaria din localitate, ni s a comunicat ca nu se poate da fiscal fara cartea masinii,deci fara RAR efectuat! am sunat la politie(desi stiu ca nu e treaba lor) si am intrebat cum sa facem sa pot lua masina! in BRIEF URI este trecut cumnatul celui de la care am luat o cu contract de v-c in RO, contractul de v-c nemtesc este intre cel de la care am luat o si neamt! politia ne a recomandat sa dea cumnatul o declaratie notariala pe propria raspundere ca a fost sofer,a condus masina din DE pentru cel de la care am luat o! am sunat la serviciul inmatriculari auto CL,judetul meu de resedinta,a raspuns un domn,a zis ca o pot lua ca este in regula cu acea declaratie! oamenii sunt de buna credinta,seriosi,vanzatorul vrea sa mi dea fiscal ulterior...cand am ajuns la CL sa iau nr rosii..la ghiseu..stupoare! nu e bine cu acea declaratie,trebuie contract intre cel din brief si mine! zic"Domnule el nu e proprietarul conform KAUFVERTAG,am sunat la d voastra inainte s o platesc si mi ati spus ca e ok! raspuns: aveti o dovada in sensul asta? e posibil asa ceva??? sa suni la telefonul prefecturii,,sa cumperi linistit masina si sa ti se ceara dovada ulterior ca ai sunat...INCREDIBIL! ce ma sfatuiti in acest caz,ma puteti ajuta cu o indrumare..ceva..n as vrea sa ajung cu ea in BG,masina e un Ford focus 2 din 2007,merge si arata super..multumesc! p.s. numere rosii mi au dat,dar la inmatriculare mi e teama ca o sa mi respinga dosarul si nu sunt tocmai de neglijat taxele care urmeaza sa le platesc!

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Singura metoda de a cumpara autoturismul este ca domnul care a facut contractul cu neamtul sa faca RAR-ul iar ulterior sa scoata fiscalul pentru ca dvs sa puteti inmatricula autoturismul!
    Sincer nu inteleg ce logica are acea declaratie notariala atata timp cat exista acel contract intre neamt si vanzatorul autoturismului?Acea declaratie nu are nici o valoare , iar daca acel contract intre vanzator si neamt nu ar exista atunci inseamna ca nu exista nici actul de provenienta al autoturismului, ceea ce nu este in regula!

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 109, Nivel: 2
    Progres nivel: 18%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 41
    Activitate globală: 75,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 31 zile100 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    13.02.2016
    Postări
    7
    Puncte
    109
    Nivel
    2
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 3/0
    Putere Rep
    0
    sa fiu mai explicit...cel cu care am facut v-c in RO, este cel care are acel KAUFERTRAG, deci v-c e facut intre el si cetateanul german,INSA nu el e cel trecut in brief ci cumnatul lui,cel care a declarat la notar ca a condus masina pentru cel cu care am facut eu v-c in RO ! asta e motivul declaratiei, cel care e trecut in KAUFERTRAG nu e si cel din brief! nu stiu motivele de ce au facut asa actele..banuiesc ca au cumparat 2 masini si ca sa le poata aduce a trecut in cel de al doilea brief cumnatul..ca sa fac cum mi ati zis d voastra trebuie sa fac un KAUFERTRAG fals si nu prea ma incanta ideea,desi stiu ca se pratctica frecvent..nu intelegeti gresit,nu ca asa mi ati recomandat,CI asa ar fi calea mai usoara...

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de cristi71; 25.03.2016 la 22:10.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. procura pt a circula in ue?
    De morena_gl în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 11.02.2013, 21:04
  2. trebuie procura?
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 12.01.2011, 17:04
  3. Sofer de sofer - AR-01-LEU
    De Ciombe în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16.04.2010, 13:07
  4. Pot face o procura pentru a mi se elibera carnetul?
    De politiarutiera2 în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 30.03.2010, 11:41
  5. Vizarea autovehicolului cu procura speciala
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29.03.2010, 15:00

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •