Multumesc pentru raspuns.
Asta e ce am gasit si eu, iti cere ca autovehicolul sa fie asigurat.
Sa existe sub forma fizica in original cade in rubrica de lucruri care sunt cerute pentru ca "asa trebuie" si cum spuneati si dvs orice contestatie ar fi pierduta, dar nu pe o baza legala, ci pentru ca "asa se cere".
As putea la fel de bine sa am asigurarea scanata, copie sau scanata si pastrata pe telefonul mobil - consider ca imi trebuie doua lucruri :
1. ca autovehicolul sa fie asigurat - bifat
2. sa am de unde sa scriu seria si nr politei de asigurare - bifat.

Similar cred ca se cere si cu rovinieta sau poate se cerea intr-o vreme - sa pastrezi dovada fizica a platii acesteia, desi ar trebui sa fie suficient sa o platesti si automat sa existi intr-o baza de date.

Eu n-am primit amenda, dar teoretic as fi putut primi - si din ce am inteles e si destul de mare si e insotita si de luarea numerelor de la masina + talon, daca nu ma insel (parca asa am retinut ca mi-a spus domnul politist).
Nu mi se pare o pedeapsa corecta si defapt nici nu consider ca ar trebui sa fie pedepsita decat lipsa asigurarii, dar daca ea e platita si pot afla seria si nr ei.. mi se pare doar birocratie si hartogaraie suplimentara specific romaneasca, si pretext de amenda.

Mi-ar placea enorm sa existe un sistem unificat sau un singur card unde sa fie stocate toate informatiile : CI, permis, card sanatate, asigurare etc.. si sa fie verificabile informatiile astea online oricand de agentii de politie...