Buna ziua! Am si eu o intrebare legata de subiectul acesta, puteti va rog frumos sa imi spuneti exact care este articolul in care spune clar ca nu ai voie sa conduci motocicleta de 125 cu cat. B? am tot citit cu speranta sa aflu dar nu gasesc niciunde ceva referitor strict la asta.
Mi am luat dosar penal din aceasta cauza, dintr o prostie sincer sa spun, am condus un motor de 125cm pe care l am achizitionat cu cateva zile in urma cu scopul de a invata sa merg pe el...
L am condus de la locuinta mea de resedinta pana la magazinul care se afla la distanta de aprox. 200m, am parcat, intru inauntru sa cumpar ce aveam in plan si cand ies din magazin, motorul era la pamant si un nene cu masina peste el, a dat cu spatele si l a dat jos, nu ne am inteles amiabil si am decis sa merg la politie sa declar accidentul, asta am si facut, domnii polititsti din comuna se uitau lung la mine... Intr un final am declarat, am semnat si apoi mi am luat la revedere de la cat, B si mi am luat si dosar penal😅. Nu am avut habar ca nu ai voie cu cat. B si asta tot datorita forumurilor de unde m am informat eronat se pare, vreau sa va intreb acum daca as putea obtine un drept de circulatie intr o alta tara, respectiv Germania unde locuiesc de cativa ani cu acte in regula, ma refer la procesul de scolarizare de la A la Z, adica sa fac scoala aici in Germania pentru cat A doar, este posibil asta? As putea conduce autovehicule pe 2 roti? Sau trebe sa astept pana se solutioneaza dosarul din Romania? Va multumesc!