Buna ziua,

In acest sfarsit de saptamana am efectuat un drum de la Bucuresti pana la Buzau. A fost pentru prima data cand am mers pe acel drum.
90% din acel drum are o singura banda pe fiecare sens de mers si are si o portiune mai ingusta pe margine ca un fel de banda de urgenta. Am constatat cu stupoare ca acea banda este folosita ca banda 1 iar banda normal de mers pe sens, este folosita pt depasiri. Zici ca e autostrada.
Eu circul regulamentar, o poate dovedi si sistemul dvs. intern unde nu figurez cu niciun incident, amenda, etc in acesti 11 ani de cand am permisul de conducere. Dar ma deranjeaza enorm de mult cand eu circul regulamentar pe singura banda de mers pe sens si din spate, unu care vrea sa mearga cu 130 km/h ma claxoneaza, face din faruri ca eu merg cu 90 km/h si nu trec pe banda de urgenta sa ii fac lui loc. Desi avea toata banda de sens opus ca sa efectueze depasirea. Apoi mi-a aratat si degetul mijlociu si daca ne opream, posibil sa ne fi si luat la bataie. I-am facut loc bizonului cu bmw-eu cand nu mai aveam nicio masina oprita pe banda de urgenta, masini care erau oprite pentru a cumpara diferite produse ce le vindeau localnicii. Aceasta intamplare s-a petrecut in afara unei localitati, dar la fel se proceda si cand rulam in localitate cu 50 km/h.
La primul drum spre Buzau pe E85, era sa fac si accident. Din sensul opus in acelasi stil, un sofer depasea un TIR. S-a bagat pur si simplu in depasire destul de aproape de mine pentru ca oricum a mizat pe faptul ca voi trage de volan spre dreapta si ma voi incadra pe banda de urgenta. Noroc ca nu era nimeni si nimic oprit acolo in acel moment si noroc ca nu s-a hotarat unu in acel moment sa ma depaseasca pe banda de urgenta!
Da, e adevarat! Se fac depasiri inclusiv pe banda de urgenta prin dreapta mea care rulam regulamentar pe prima si singura banda de mers pe sens.
Echipaje de politie am vazut doar doua si asta ieri seara. Sambata dimineata nu am vazut niciun echipaj.
Probleme sunt peste tot in tara. Va rog sa luati masuri pt ca eu nu vreau sa mor sau sa-mi moara familia din cauza bizonilor care conduc cum conduc pe strazi, pe langa faptul ca nu avem autostrazi.

In rest va multumesc pentru ca vegheati (atat cat o faceti) strazile si soselele din tara pentru o mai buna circulatie in siguranta. Va multumesc ca stati cu radarele si va multumesc pentru ca impartiti amenzi. Parerea mea este insa ca e nevoie de mai multe echipaje pe sosele si e nevoie de amenzi cat mai mari.

Cu stima si respect,
Andrei Vadim Lupescu