Dragii mei,
Va rog frumos si insistent, in cazul in care ma aude cineva, sa facem ceva in legatura cu traficul rutier din zona pasajul Baneasa – fantana Miorita.
1- Trebuie inchisa obligatoriu circulatia ca sa nu se mai poata intoarce la fantana Miorita, in sensul in care acolo se creeaza ambuteiaj deoarece 50-60% dintre masini intorc in giratoriul de la Miorita. (se poate bloca accesul cu taluzi de beton in ambele parti in asa fel incat soferii sa intoarca la rondul ce la Casa Presei Libere).
2- De desfiintat banda speciala pentru autobuze intre pasajul Baneasa – fantana Miorita intru-cat nu isi are rostul, ea incurca si mai mult circulatia in zona.




Daca se obtureaza circulatia in jurul fantanii Miorita si se desfiinteaza banda speciala de autobuze intre pasajul Baneasa – fantana Miorita atunci se va decongestiona traficul in zona, lasand ca conducatorii de autovehicule sa intoarca in rondul de la Casa Presei Libere




PS: in conditii normale, am plecat azi de acasa la orele 09:15 (din DN1 Petresti-Corbeanca) si am facut 55 minute pana am trecut de fantana Miorita, in conditiile in care traficul se gatuie exact la iesirea din pasaj Baneasa si pana in fantana Miorita. Fix dupa fantana Miorita s-a eliberat brusc.


Daca aveti vre-o idee ce trebuie facut si cum trebuie facut, pentru a se lua o decizie in acest sens, va rog sa imi spuneti ca sa o putem pune in practica




PS2: Sper sa auda cineva mesajul meu de mai sus….:)


Cu stima,
Adrian (adryfarm@yahoo.com)