Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Acordare prioritate

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Acordare prioritate

    Avand in vedere definirea in Codul rutier a Acordarii prioritatii, se sanctioneaza trecerea autovehiculului prin spatele pietonului ce nu a incheiat traversarea aflat inca pe trecerea de pietoni? Daca DA, conform carui articol ?
    Multumesc!

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Se sanctioneaza doar neacordarea de prioritate (adica nu se permite pietonului sa traverseze prin loc permis), daca pietonul traverseaza iar autoturismul s-a oprit (i-a acordat prioritatea) iar ulterior s-a pus n miscare prin spatele pietonului nu se considera neacordare de prioritate.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1, Nivel: 1
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    07.08.2019
    Vârstă
    32
    Postări
    3
    Puncte
    1
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Da, se sanctioneaza. Nu stiu daca se considera neacordare de prioritate sau alta "infractiune", dar exact pt asa ceva s au dat amenzi si cred ca inca se dau. Am inteles ca ideea ar fi ceva de genul "daca cumva pietonul se intoarce brusc pe trecere". Ideea e ca cica tre sa astepti sa fie cu picioarele pe bordura. Sa paraseasca carosabilul. Pt asa ceva a primit taica miu amenda si nu stiu daca nu cumva i au suspendat si carnetul pt 1 luna. Nu mai tin minte. A lasat omul sa treaca pe trecere, dar nu a asteptat sa treaca cu totul de pe zebra si dupa ce a trecut prin patele lui l au tras pe dreapta imediat, dupa vreo 35,30 m de intersectie. La 6 dimineata in timpul verii. Nici Satana pe strada la ora aia. EXAGERATA masura. Ati citit domnilor politisti ? Cam exagerat sa suspenzi carnetul si amenda pt asa ceva, la ora aia, cu aproape nimeni pe strada si cu un sofer si om de calitate, nerecalcitrant, fara antecedente, bla bla, care venea de la o lucrare de noapte si care a acordat prioritate si a asteptat sa treaca pietonul, dar a trecut prin spatele lui dupa ce pietonul mai avea vre un pas sa faca pana sa ajung pe trotuar. Deci, exagerat !!. Asadar, ca sa inchei, da, se da amenda pt asa ceva, dar nu stiu sa ti spun exact unde anume in lege scrie acestvlucru. Numai bine.

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de MG91; 07.08.2019 la 03:42.

  4. #4
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Vorbiti prosti, vorbiti din auzite si fara baza legala! Cititi legea si nu veniti cu inflorituiri, deoarece conf art 167 alin 1 lit C din HG 1391/2006 pietonul care traverseaza pe trecerea de pietoni are anumite interdictii, iar daca nu le respecta este sanctionat...una din acestea fiind sa se intoarca!

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1, Nivel: 1
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    07.08.2019
    Vârstă
    32
    Postări
    3
    Puncte
    1
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Deja ma stresezi ca ma pui sa ti explic. Si mai ma iei si cu "vb prostii, si din auzite" si "cititi legea". Daca tu nu vrei sa crezi ca taica miu a ramas fara carnet pt faptul ca nu a asteptat sa treaca pietonul cu ambele picioare pe trotuar, si a trecut cu masina prin spatele lui, desi nu era nici un pericol de nimic, nici un risc, nu era nimeni la 6 dimineata, vara, in timpul saptamanii in Timisoara, iar in 50m l a oprit un echipaj de politie si i a suspendat carnetul pt acest lucru + amenda + puncte (cred. Nu mai tin minte exact). Nu ma intreba ce regula a incarcat sau ce articol au invocat politistii. Asa ca referitor la intrebarea domnului de sus. Da, asa ceva a fost considerat neregulamentar. Iar pt dv, domnul cu legea. Cu toate ca pietonii nu au voie sa se intoarca pe trecere au fost cazuri in care s au mai intors, iar ce am inteles eu este ca si asta este un motiv pt care trebuie sa astepti sa fie cu ambele picioare pe trotuar si nu sa treci prin spatele lor. Trec copii de la scoala pe zebra in grup, scapa unul ceva jos si se opreste din mers sau se intoarce un pas inapoi si hop, eu am dat sa trec prin spatele lui. Asa ca pt dv, domnul cu legile, cautati dumneavoastra articolul din lege pt care a fost sanctionat taica miu ca eu nu l stiu. Sa fi fost neacordare de prioritate? Habar n am. Cu resoect.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 2 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Prioritate
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 19.03.2015, 16:11
  2. viata are prioritate
    De srbncatalin în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16.04.2013, 16:07
  3. viata are prioritate
    De srbncatalin în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29.03.2013, 10:31
  4. prioritate tramvai
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 03.03.2013, 10:32
  5. prioritate
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 13.12.2011, 14:13

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •