Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Permis suspendat pentru viteza IN FALS !!

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1, Nivel: 1
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    08.01.2019
    Locație
    constanta
    Vârstă
    48
    Postări
    2
    Puncte
    1
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Permis suspendat pentru viteza IN FALS !!

    Buna ziua,
    Azi am trait o experienta ce nu o mai credeam posibila in Romania. Pe scurt mi s-a suspendat permisul pentru 124 km/h in localitate in conditiile in care intre localitati am mers pe cruise control la 80 km/h iar la intrarea in localitate am decuplat cruise control, masina incetindindu-se in frana de motor.
    Detaliat:
    Locuiesc la peste 450 km/h fata de localitatea de domiciliu, la iesirea dintr-o localitate rurala. Azi fiind -7 grade am plecat si setat cruise control la 60 km/h pentru oncalzirea motorului, chiar daca eram extraurban. Dupa aprox 2km este intrarea in urmatoarea localitate, unde am vazut pe partea stanga radarul "local", un logan albastru destul de des prezent în acea localitate. Viteza pe cruise fiind de 60 km/h am verificat pe GPS care indica 58 km/h, nu am schitat niciun gest la trecerea pe langa aparatul radar. Am iesit din acea localitate si am crescut viteza la 80 km/h (motorul fiind tot rece, tot pe cruise control). Dupa alti 2-3 km , in urmatoarea localitate, imediat dupa intrarea in localitate am observat masina radar in spatele meu ! Am decuplat iarasi cruise control remarcand viteza la care era setat 77 km/h, continuand apoi deplasarea cu mai putin de 60 km/h ( intre 50 si 60 ) ... Am continuat deplasarea bucuros ca radarul din spate nu a ”observat” că am intrat în localitate cu acea viteză.. Acestia au mers si ei in spatele meu cativa kilometri pana la iesirea din acea localitate, cand mi-au facut semn de oprire...
    Asta e, am calcat pe bec, imi iau amenda...
    Dar surpriza ! Amenda nu este pentru intrarea in acea localitate cu 70-80 km/h ci intr-o zona de la iesirea din localitate, cu loganul in spatele meu de cativa kilometri, iar viteza de 124 km/h!!!
    TOTAL aberant !!! Nu e o situatie discutabila gen "nu cred că mergeam așa tare” sau nu era 82 ci 79 ... În acea zonă CU CERTITUDINE mă încadram în... viteza legală !!! ȘTIAM că e mașina radar FIX în spatele meu la 15 metri de mai mulți kilometri!! NU sunt nici genul ”ad-literam” și să susțin că respect întocmai vitezele legale, dar niciodată nun săr calul! Am amenzi de viteză 20-30 destule adunate în 25 de ani de condus cu peste 1 mil de km. Dar niciodată permisul suspendat, niciodată nu săr limita de +50 !! NICIODATĂ
    Scriu din două motive
    1. După cât timp de la suspendare îmi pot ridica permisul din localitatea de domiciliu în urma contestației ?
    2. Ce se întâmplă ??? Orice om de bună credință care urmărește înregistrarea cu 30 sec înainte de așa-zisul moment în care zic ei că m-au surprins cu 125 km/h poate observa că e o aberație. Totuși... eroare de care ei nu au la cunoștință, exploatarea unor deficiențe ale radarului, cum e posibil așa ceva???
    MI-au arătat cam 3 secunde din respectiva filmare, nu am putut distinge decât că era imediat după ce a trecut un tir, primul cadru în care apăream singur pe șosea și că ecranul respectiv nu funționa cum trebuie (gen contact imperfect cu imaginea întreruptă de tot felul de distorsionări ale imaginii).
    Nu beau și nici nu mă droghez ca să nu știu că nu mi-a accerat brusc mașina cu aproape 50 km/h față de viteza cu care știam eu că merg).

    P.S. Niciodată nu am încercat ”să o dau la pace” sau să încerc tertipuri când am călcat pe bec...

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Daca contestati sanctiunea va ridicati in aceeasi zi permisul de conducere in baza certificatului de grefa emis ca urmare a depunerii plangerii contraventionale, de la Serviciul Rutier pe raza caruia ati savarsit fapta.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1, Nivel: 1
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    08.01.2019
    Locație
    constanta
    Vârstă
    48
    Postări
    2
    Puncte
    1
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Iata si filmarea minune
    https://www.youtube.com/watch?v=Gb0KevNSTmM

    1) Masurat in teren distanta de la parapetul din dreapta filmarii si pana in locul unde se vede grupul de oameni (la care nu ajung pana la finalul filmarii) este de 200m . Conform vitezelor din filmare distanta parcursa in cele 17 sec este de 510m . Oare nu ar fi trebuit sa trec de ei ?
    2) Masina de politie are in permanenta inregistrata o viteza mai mica decat a mea. Oare ca sa ma ajunga ( si ulterior sa ma depaseasca) nu ar fi trebuit sa se deplaseze cu o viteza mai mare ??
    Conform vitezelor inregistrate in filmare masina de politie parcurge aprox 430m , eu aprox 510 m . Tinand cont ca se apropie de mine ( deci parcurg o distanta mai mare ) sa inteleg ca 430 > 510 ??
    3) Daca Python II producatorul nu il certifica INSTANT-ON cum este posibil ca in Romania sa reapara veiozarii ?
    P.S. Imi pare rau pentru Politistii care sunt luati in aceeasi oala cu acesti MILITIENI... In 25 de ani de conducere si peste 2 mil de km condusi nu am fost NICIODATA amendat pe nedrept, ba chiar am fost si iertat de mai multe ori... Dar sa mergi 7 km in spatele unei masini si sa jonglezi veioza pana "prinzi" o aberatie n-as fi crezut sa se mai intample... As fi invidios ca pe acel drum denivelat sa stea masina nemiscata la viteze asa de mari...

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Sergent Major
    Puncte: 1.961, Nivel: 27
    Progres nivel: 61%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 39
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    nregistrat de un an1000 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    01.07.2016
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Postări
    184
    Puncte
    1.961
    Nivel
    27
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 3/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Ciudata intamplare.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 2 vizitatori)

Subiecte similare

  1. suspendare permis pentru 90 zile-depasire limita viteza
    De Grosu1980 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 06.01.2019, 02:26
  2. Permis suspendat pentru viteza
    De niculae2000 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 18.10.2017, 18:47
  3. Permis Suspendat pentru 3 luni
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 31.05.2016, 11:35
  4. Permis fals?
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 06.02.2016, 12:07
  5. Permis suspendat pentru alcool
    De getic2000 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 30.06.2011, 15:51

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •