Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Accident cu victima - se poate reduce de la 90 la 30 zile suspendarea?

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1, Nivel: 1
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    07.03.2019
    Locație
    Bucuresti
    Postări
    2
    Puncte
    1
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Accident cu victima - se poate reduce de la 90 la 30 zile suspendarea?

    Buna ziua,

    Din nefericire, intr-o dimineata, ora 8, fiind f aglomerat, circulandu-se bara la bara, si nepastrand distanta corespunzatoare am provocat un accident rutier din care initial nu au fost victime asa ca am incheiat o amiabila si am schimbat numerele de telefon. In masina tamponata se aflau doua fete. Situatia s-a schimbat cand pe la ora 17:00 pasagera din dreapta a acuzat ceva dureri si s-a prezentat la spital. Nu a fost nevoie de internare, dar a fost anuntata politia, desi ea nu a vrut sa depuna plangere. Am fost informat a doua zi dimineata de cele petrecute de catre celalalt sofer, imediat ce si ea a fost informata de catre victima pt ca trebuia sa se prezinte la sectia de politie pt declaratii. M-am prezentat si eu de buna voie (nefiind chemat/contactat de niciun agent de politie) la sectia de politie pt a lamuri situatia respectiva. In cele din urma, mi s-a deschis dosar de urmarire penala pt vatamare din culpa si parasirea locului accidentului, dosar ce a fost formulat cu propunere de clasare.

    Mi s-a suspendat permisul de conducere si mi s-a dat o dovada cu drept de circulatie 15 zile, pe care am reinnoit-o la fiecare 30 zile. Dupa vreo 3 luni am primit instiintarea ca s-a clasat dosarul pt ambele infractiuni (vatamare din culpa si parasirea locului accidentului). Cand am depus ordonanta de clasare dosar mi s-a spus sa revin dupa o saptamana pt a se pronunta comandantul unitatii asupra cazului.

    Peste o saptamana am fost informat ca am primit suspendarea permisului pe o perioada de 90 zile, avand ca justificare art 103. Intrebarea mea este daca pot reduce suspendarea de la 90 la 30 zile, daca dau testul de redobandire (13/15) si daca indeplinesc conditiile mentionate in ART. 221 - H.G. nr. 1391/2006 (luata ca referinta de pe https://bpr.politiaromana.ro/ro/info...ereri-tipizate - modelul 1 de cerere ).

    Exista o alta prevedere/lege ce ma impiedica sa reduc perioada de suspendare de la 90 la 30 zile?

    Va multumesc anticipat pt timpul acordat si raspuns.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    OUG 195/2002

    Articolul 106

    (1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum urmeaza:
    a) cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
    b) cand fapta a fost urmarita ca infractiune contra sigurantei circulatiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renuntarea la urmarirea penala sau instanta a dispus renuntarea la aplicarea pedepsei ori amanarea aplicarii pedepsei;
    c) cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conform art. 104.

    Dvs va incadrati la lit. B si sunteti obligat sa sustineti testul.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1, Nivel: 1
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    07.03.2019
    Locație
    Bucuresti
    Postări
    2
    Puncte
    1
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Va multumesc. Asta am inteles, si am luat deja acel test 13/15.

    Ceea ce nu inteleg eu desi aceasta este simgura mea fapta in 15 ani de cand am permis, de ce nu se poate reduce perioada de la 90 la 30 zile.

    Mi s-a justificat ca nu exista contraventie.

    Multumesc frumos pt clarificari.

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1, Nivel: 1
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    27.08.2019
    Postări
    1
    Puncte
    1
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Salut

    Pana la urma ai beneficiat de reducerea de la 90 la 30 zile? Sunt intr o situatie asemanatoare...

    Multumesc

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 2 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Accident rutier cu victima
    De vik36 în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 03.10.2017, 22:13
  2. suspendarea permisului de conducere
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 23.04.2016, 13:25
  3. Informatii victima accident
    De politiarutiera2 în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16.07.2014, 19:24
  4. Suspendarea permisului de conducere
    De srbncatalin în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 07.02.2013, 15:34
  5. accident cu victima
    De adrianbutnarica în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.09.2010, 18:17

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •