Zilele trecute mergeam pe strada Barca dinspre str. Margeanului catre Calea Rahova (pentru Bucuresteni). Este adevarat, mergeam incet, abia plecasem de pe loc. M-a depasit un tip cu masina cu numarul de inmatriculare B 122 GBI, care m-a blocat in trafic. A virat jumatate dreapta in fata mea si apoi a oprit. Individul parea foarte agitat, strigand ceva pe jumatate iesit pe geamul portierei. Am deschis geamul si l-am intrebat ce doreste apoi el a spus ceva de genul: "De ce nu semnalizez?". Incercand sa para si spiritual a continuat cu replica: "Hyundai-ul asta nu are semnalizare?". I-am explicat tipului ca mergeam drept si ca nu este necesara semnalizarea (Poate masina lui este prevazuta cu vreo semnalizare speciala pentru mersul incet). A invocat apoi faptul ca "s-a temut sa ma depaseasca ca nu cumva sa virez eu stanga si sa ne lovim"?! I-am spus tipului ca daca viram stanga cand ma depasea ar fi fost vina mea, iar acesta a tinut neaparat sa ma contrazica, zicand ca daca as fi virat stanga cand m-ar fi depasit ar fi fost vina lui pentru producerea accidentului "pentru ca ma depasea"! Sunt tare curios cum iau permisul astia care habar nu au de regulamentul rutier...
Lasand la o parte faptul ca nu cunoaste deloc codul rutier, i se pare cuiva normal sa ma opreasca in trafic, sa ma blocheze ca in Vestul Salbatic? Chiar daca ar fi avut dreptate, desi nu este cazul. Exista vreo sanctiune care i se poate aplica tipului? Mentinez ca detin filmarea camerei de bord cu momentul blocarii in trafic si discutia ulterioara.
Atasez un print screen facut dupa filmarea camerei de bord (daca e cineva interesat cumva). Poate il recunoaste cineva.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dobitoc in trafic.png 
Afișări:	279 
Mărime:	426,8 KB 
ID:	1086