Am si eu o problema care ma macina si as avea nevoie de putin ajutor.Am gasit o masina care imi place exact la banii de care dispun....Am sunat sa vb cu proprietarul ptr a-mi da cateva detalii despre masina.Toate bune si frumoase pana in momentul in care am intrebat cati proprietari a avut masina..moment in care a inceput povestea. Masina a avut un proprietar care a cumparat-o de la reprezentanta din romania.Acel proprietar dorea sa o schimbe si a gasit o masina care ii place la persoana de care v-am spus eu mai sus(cea pe care am sunat-o dupa ce am vazut anuntul). Au facut schimb de masini + diferenta (variante parca se numeste) si au plecat fiecare pe drumul lui(fiind din judete diferite Bucuresti cel cu care am vorbit si Constanta cel din acte). Cand am intrebat intre cine si cine se face contractul de vanzare/cumparare mi-a raspuns ca intre mine si el(cel cu care am vb la tel din Bucuresti) dar pe actele masini este trecut cel din Constanta.Fiindca nu tot ce zboara se mananca in Romania am intrebat de certificatul fiscal ... mi s-a raspuns ca pers din bucuresti tine legatura cu cea din constanta si il poate suna sa ii ceara sa scoata certificatul fiscal.
Acum intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. poate scoate certificatul fiscal proprietarul fara un contract de vanzare/cumparare?
2.Contractul de vanzare/cumparare se poate face intre mine si vanzatorul din bucuresti(tinand cont ca nu are nici o procura de la cel din constanta ca poate instraina masina)
3.inscrierea pe talon a INSTRAINAT CATRE ... ma face proprietar?
4. contractul de vanzare/cumparare (daca s-ar face) intre mine si domnul din bucuresti ar fi valabil?
5.masina ar putea fi furata daca domnul din bucuresti detine toate actele masinii inclusiv cele doua chei?
6.ar fi mai bine sa fac un drum la constanta impreuna cu domnul din bucuresti ptr a incheia contractul de vanzare/cumparare direct cu proprietarul(lucru care nu ii face mare placere domnului din bucuresti deoarece ar insemna o zi pierduta)
Astept un sfat de la dumneavoastra cu privire la problemele care le am.