Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
sirbu a <

Buna ziua!

Am pierdut recursul in urma caruia solicitam anularea unui PV prin care se suspenda permisul de conducere pentru 90 zile.
Conform OUG 195/2002 ART 118 (4) În termen de 15 zile de la data r?mânerii definitive ?i irevocabile a hot?rârii judec?tore?ti prin care instan?a a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contraven?iei, contravenientul este obligat s? se prezinte la serviciul poli?iei rutiere care îl are în eviden?? pentru a preda permisul de conducere. (5) Neprezentarea contravenientului în termenul prev?zut la alin. (4), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercit?rii dreptului de a conduce.
Regulamentul de aplicare OUG 195/2002 prevede la ART 209 alin. (3) Suspendarea exercit?rii dreptului de a conduce autovehicule opereaz? în ziua urm?toare celei în care a fost predat permisul de conducere sau, dup? caz, a expirat termenul de predare a acestuia.

Eu ma aflu in imposibilitatea de a preda permisul de conducere intrucat nu locuiesc in Romania si nu pot veni in aceasta perioada special sa il depun.
Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi explicati cum se aplica suspendarea conform cu ART 209 alin 3.

Multumesc