Buna ziua, va rog sa imi oferiti cateva lamuriri despre predarea permisului in cazul pierderii in instanta a contestarii procesului verbal, deoarece este prima data cand contest o amenda si serviciul meu depinde de acest permis (sunt sofer).

In data de 25.04.2016 am fost la proces si mi s-a spus ca instanta este in pronuntare si ca voi primi acasa raspunsul. Uitandu-ma pe site am vazut urmatoarea solutie:

25.04.2016
Ora estimata: 08:30
Complet: C 2 Civil
Tip solutie: Respinge plângerea
Solutia pe scurt: Respinge plângerea contravenţională formulată de petentul FRENTIU JUSTINIAN GEORGE în contradictoriu cu intimata DGPMB BRIGADA RUTIERĂ, ca neîntemeiată. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la Judecătoria Sectorului 3 Bucureşti. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 25.04.2016.

Sfatuit de un avocat am scos un certivicat de grefa din care sa reiasa solutia de mai sus pentru a preda permisul la Udriste. Cei de acolo au refuzat sa imi primeasca permisul deoarece au spus ca solutia nu este definitiva si ca trebuie sa astept 30 zile din momentul in care primesc acel plic de la judecatorie acasa dupa care am termen inca 15 zile sa il predau.

Intrebarea mea este daca am inteles eu bine deoarece pana in data de astazi nu am primit nimic la posta si imi este frica sa nu depasesc acel termen si sa ma aleg cu o suspendare de 2 luni in loc de una singura.

Va multumesc pentru timpul acordat.