Buna seara!

M-am inscris pe acest forum special pentru acest subiect. Cred ca aceasta problema ar trebui tratata cu mai multa seriozitate. Nu cred ca solutia este sa sunam la 112 atunci cand o intersectie este blocata din cauza nerespectarii legii deoarece cea mai mare parte a intersectiilor importante din Bucuresti sunt blocate in fiecare dimineata si nu cred ca poate ajunge un echipaj in fiecare intersectie daca toti soferii ar da telefon. Parerea mea este ca si politia rutiera trebuie sa se implice mai mult in acest demers deoarece multi soferi au obtinut permisul de conducere inainte de schimbarea legii si nu s-au mai documentat de atunci iar ceilalti merg pe principiul efectului de turma. Mi s-a intamplat de nenumarate ori sa fiu "certat" pentru ca nu am ocolit centrul imaginar al intersectiei, nu cred ca s-ar rezolva in vreun fel problema daca as suna la 112. Dar noi suntem cetateni descurcareti si gasim tot timpul solutii sa ne strecuram si nu mai sunam la 112 pentru ca oricum nu mai speram ca se poate schimba ceva, intr-o lume civilizata ar fi inacceptabil ca o regula atat de importanta sa fie incalcata frecvent si sa nu se faca nimic pentru a se rezolva problema.
Solutia pe care eu as vedea-o utila ar fi ca politia rutiera sa solicite marcarea corespunzatoare a intersectiilor (niste sageti marcate pe carosabil care ii indica soferului traiectoria pe care trebuie sa mearga) si mediatizarea acestui subiect.
Domnilor politisti, va rog frumos sa gasiti o solutie care sa poata rezolva aceasta problema in urmatorii ani, stiu ca nu este usor si nu se poate face de pe o zi pe alta, dar trebuie inceput de undeva.

Va doresc o seara placuta!