Am o nelămurire cu privire la o situație și consider că sunteți în măsură să mă lămuriți pentru a proceda corect pe viitor.
Prezint o filmare surprinsă în trafic unde eu având semafor verde stânga mă întorc pe sensul opus. Nu există indicator de restricție a întoarcerii acolo. Mă întâlnesc cu autovehiculul Logan care pătrunde în intersecție pe culoarea verde dreapta intermitent. Având în vedere că eu am verde plin și el are verde intermitent consider că am prioritate de trecere, bazandu-mă pe Art. 59, alin 4 al Legii 195/2002 care spune:


Când un semafor cu trei culori are o lumină verde intermitentă suplimentară, montată la acelaşi nivel cu lumina verde normală a semaforului, sub forma unei săgeţi verzi pe fond negru, cu vârful spre dreapta, aprinderea acesteia semnifică permisiunea pentru vehicule de a-şi continua drumul în direcţia indicată de săgeată, indiferent de culoarea semaforului electric, cu condiţia acordării priorităţii de trecere vehiculelor şi pietonilor care au drept de circulaţie.



De aici eu înțeleg că cel care pătrunde în intersecție pe culoare verde intermitent trebuie să-mi acorde prioritate mie care am intrat pe verde plin întrucît nu avem drepturi egale.
Pentru a proceda corect pe viitor în această situație, vă rog să îmi spuneți dacă interpretez corect articolul sau greșesc.
Vă mulțumesc mult.
Filmarea aici: