Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Am dreptul sa conduc ca incepator in Bulgaria?

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 24, Nivel: 1
    Progres nivel: 47%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 26
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    24.08.2013
    Postări
    1
    Puncte
    24
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Am dreptul sa conduc ca incepator in Bulgaria?

    Buna ziua,

    Puteti sa imi spuneti daca exista o prevedere legala pentru conducerea ca incepator (mai putin de un an de la dobandirea permisului) in afara granitelor ?
    In scoala am invatat din cursuri/chestionare ca nu este permisa conducerea in afara granitelor. Totusi nu am gasit acesta informatie in codul rutier vechi/ nou(2013) sau regulament in mod explicit.

    Eu vreau sa conduc in Bulgaria, polita RCA este valabila si acolo.
    Multumesc.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Citeste art 18 si vei afla daca ai s-au nu voie.
    Art. 11. Persoanele care circulã pe drumurile publice se vor conforma regulilor de circulatie, semnificatiei fiecãrui mijloc de semnalizare rutierã, semnalelor agentului de circulatie si ale conducãtorilor de vehicule. Semnalele sau indicatiile agentului de circulatie vor fi respectate cu precãdere, atât fatã de semnificatia oricãrui mijloc de semnalizare rutierã, cât si fatã de regulile de circulatie.
    În cazul în care într-o intersectie este instalat un semafor cu semnale luminoase si un indicator de reglementare a prioritãtii, semnificatia indicatorului va fi respectatã numai dacã semnalele luminoase ale semaforului nu functioneazã.
    Art. 12. La semnalul agentilor de circulatie care însotesc coloane oficiale de autovehicule, conducãtorii de vehicule sunt obligati sã opreascã vehiculele în afara pãrtii carosabile sau cât mai aproape de bordurã ori acostament, pânã la trecerea coloanei.
    Art. 13. Vehiculele circulã pe partea dreaptã a drumului public în directia de mers, iar pietonii pe partea stângã.
    Pe drumurile publice care au trotuare sau poteci amenajate în afara pãrtii carosabile, pietonii circulã numai pe acestea.
    Circulatia vehiculelor pe benzi se face cu respectarea semnificatiei marcajelor rutiere si a regulilor speciale stabilite.
    Vehiculele cu tractiune animalã, cele trase sau împinse cu mâna, precum si animalele izolate sau în turmã, vor fi conduse cât mai aproape de marginea din dreapta a drumului public.
    Vehiculele cu tractiune animalã, cele trase sau împinse cu mâna, precum si animalele izolate sau în turmã, nu pot fi conduse pe drumurile nationale. Dacã nu este posibilã folosirea altor cãi de acces, conducerea lor se va face potrivit alineatului precedent
    Art. 14. Schimbarea directiei de mers sau depãsirea se executã numai dupã o prealabilã semnalizare. Conducãtorii vehiculelor care schimbã directia de mers sau se angajeazã în depãsire, precum si cei ce urmeazã a fi depãsiti, vor lua toate mãsurile de precautie pentru a nu periclita circulatia celor care folosesc drumul public.
    Art. 15. Orice conducãtor care se apropie de o intersectie a drumurilor publice ori o trecere la nivel trebuie sã-si mãreascã atentia pentru a evita orice accident.
    Prioritate de trecere la intersectie au vehiculele ce vin din dreapta conducãtorului care se pregãteste sã intre în intersectie, cu exceptia cazurilor când semne rutiere ori reguli speciale indicã altfel.
    Art. 16. Conducãtorii de vehicule trebuie sã aibã în permanentã controlul asupra vitezei vehiculelor si sã se conformeze restrictiilor de vitezã.
    Art. 17. Oprirea sau stationarea voluntarã pe drumul public este permisã numai în conditii care nu prezintã pericol sau stânjenire pentru circulatie.
    Art. 18. Pentru conducãtorii de autovehicule care au mai putin de 1 an practicã de conducere se vor stabili reguli suplimentare de circulatie prin regulamentul aprobat de Guvern.
    Conducãtorilor prevãzuti la alineatul precedent, cetãteni români, li se interzice trecerea frontierei de stat spre a merge în strãinãtate, conducând un autovehicul.
    Autovehiculele, cu exceptia tramvaielor si troleibuzelor conduse de persoane care au mai putin de 1 an practicã de conducere, vor purta un semn distinctiv.
    .
    CAPITOLUL III
    Înmatricularea autovehiculelor si radierea acestora din evidenta circulatiei
    Art. 19. Orice autovehicul care circulã pe drumurile publice trebuie sã fie înmatriculat si sã poarte numãr de înmatriculare.
    Autovehiculele se înmatriculeazã la organele politiei, cu exceptia celor ce apartin Ministerului Apãrãrii Nationale, care se înmatriculeazã la acest minister, si a tramvaielor si troleibuzelor, care se înmatriculeazã la întreprinderile de transport care le detin.
    Pentru fiecare autovehicul înmatriculat se va elibera un certificat de înmatriculare în care este prevãzut si numãrul de înmatriculare atribuit.
    Art. 20. Autovehiculele pot circula pânã la înmatriculare pe baza unei autorizatii speciale eliberate de organul competent, cu numãr de ordine provizoriu atribuit de acelasi organ.
    Art. 21. Autovehiculele se radiazã din evidenta organelor la care sunt înmatriculate, în conditiile stabilite prin regulamentul de aplicare a prezentului decret.

    1 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de srbncatalin; 24.08.2013 la 21:12.

  3. #3
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Pai de-aia n-ai gasit pentru ca nu l-ai citit. Codul rutier nu se invata din chestionare se invata pur si simplu din monitorul oficial sau carti de la anumite edituri care aduc la zi toate modificarile. Sau poate iti trebuie mai explicit decat ce scrie clar la art. 18 alin2.?

    2 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 31, Nivel: 1
    Progres nivel: 62%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 19
    Activitate globală: 21,0%

    Data înscrierii
    05.09.2013
    Postări
    2
    Puncte
    31
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 3/0
    Oferit: 2/0
    Putere Rep
    0
    Citat Postat în original de srbncatalin Vezi post
    Citeste art 18 si vei afla daca ai s-au nu voie.
    Art. 18. Pentru conducãtorii de autovehicule care au mai putin de 1 an practicã de conducere se vor stabili reguli suplimentare de circulatie prin regulamentul aprobat de Guvern.
    Conducãtorilor prevãzuti la alineatul precedent, cetãteni români, li se interzice trecerea frontierei de stat spre a merge în strãinãtate, conducând un autovehicul.
    Autovehiculele, cu exceptia tramvaielor si troleibuzelor conduse de persoane care au mai putin de 1 an practicã de conducere, vor purta un semn distinctiv.
    Buna,

    Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.
    Daca am mai putin de 1 an de practica, desi permisul mi l-am luat acum cativa ani (adica am facut scoala, am luat permisul, dar nu am mai condus de atunci), pot sa-mi pun semne distinctive - acele lamaite? Macar asa, sa stie si ceilalti participanti la trafic ca sunt incepatoare (m-ar scuti probabil de mai multe probleme).

    1 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Acest lucru nu este interzis si nici reglemetat de lege, acele lamaite poti sa le mentii toata viata pe autovehicul.

    3 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 31, Nivel: 1
    Progres nivel: 62%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 19
    Activitate globală: 21,0%

    Data înscrierii
    05.09.2013
    Postări
    2
    Puncte
    31
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 3/0
    Oferit: 2/0
    Putere Rep
    0
    Citat Postat în original de rusy Vezi post
    Acest lucru nu este interzis si nici reglemetat de lege, acele lamaite poti sa le mentii toata viata pe autovehicul.
    Multumesc frumos pt sfat. L-am urmat si am scapat de multe probleme. Sa detaliez - cand am luat masina, a trebuit sa conduc aprox 100 km singura. Nefiind obligatorii lamaitele, am zis ca acesti km ii pot parcurge fara ele, urmand sa le iau ulterior. Prin localitati, eu stiu ca limita de viteza este 50 km/ora, prin urmare am incercat sa respect limita. Bineinteles, acest lucru i-a deranjat f tare pe ceilalti participanti la trafic, care claxonau si "blitzaiau" din faruri. In plus, la intrarea pe autostrada (pe banda de intrare, nu pe autostrada), era la un moment dat un semn cu limitare de viteza la 60 km/h. Eu l-am respectat, insa domnul din spatele meu s-a suparat f tare pe aceasta "impertinenta" a mea si pe langa faptul ca dadea bliz-uri cu farurile, cand in sfarsit a gasit un loc unde putea sa ma depaseasca s-a hotarat sa o faca foarte aproape de mine, probabil ca sa-mi arate "cum se face".

    De cand am lamaitele, totul este mult mai ok, pot circula mult mai linistita in limitele de viteza (nu cu 80-90 km/ora prin localitati) fara sa mai am parte de toate semnele de "bunavointa" din partea celorlalti soferi. In schimb, acum toata lumea incearca sa ma depaseasca, ceea ce pentru mine este foarte bine.

    Concluzia mea: avem nevoie de autostrazi ca de aer. Altfel riscurile pe care le-am vazut in trafic, sunt nenumarate.
    Sper ca nu am suparat pe nimeni cu aceasta postare, dar experientele din trafic au fost inedite (cu sau fara lamaite) - de ex. in aprox 200 km parcursi, au fost cel putin 3 depasiri de pe cealalta banda la care daca nu franam bine, ar fi intrat in mine, asa de bine s-au asigurat. Doamne ajuta la toti!

    2 Nepermis! Nepermis!

  7. #7
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 22, Nivel: 1
    Progres nivel: 43%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 28
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    05.08.2015
    Postări
    1
    Puncte
    22
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    daca ai s-au nu voie
    spune multe...

    la data postarii regulamentul respectiv nu mai era demult in vigoare... verificati va rog continutul posturilor pentru ca sunt unele persoane care o iau de buna....

    1 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    la data postarii regulamentul respectiv nu mai era demult in vigoare..
    Asa este jammal, ceea ce ai observat tu este adevarat.Am sa atatsez singurele obligatii/interdictii pentru soferii incepatori care sunt prezentate in codul rutier:

    OUG195/2002(A)-Codul Rutier

    ART. 25
    (1) Pentru conducatorii de autovehicule sau tramvaie care au o vechime mai mica de un an de la obtinerea permisului de conducere se stabilesc prin regulament reguli suplimentare de circulatie.
    (2) Autovehiculele conduse de persoanele prevazute la alin. (1) vor purta un semn distinctiv, in conditiile stabilite prin regulament.

    HG1391/2006 - Regulament
    Art. 149. – (1) Conducătorul de autovehicul sau tramvai cu o vechime mai mică de un an de la data obţinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbenă, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul exclamării, de culoare neagră, cu lungimea de 60 mm şi diametrul punctului de 10 mm, după cum urmează:
    a) la motocicletă, în partea din spate lângă numărul de înmatriculare;
    b) la autovehicul, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe lunetă, în partea stângă jos;
    c) la autovehiculul care nu este prevăzut cu lunetă, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe caroserie, în partea din spate stânga sus;
    d) la tramvai, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe luneta ultimului vagon, în partea din spate stânga sus;
    e) la autovehiculul care tractează o remorcă, pe parbrizul autovehiculului în partea din dreapta jos şi pe caroseria remorcii, în partea din spate stânga sus.

    (2) Conducătorului de vehicul prevăzut la alin.(1) îi este interzis:
    a) să conducă autovehicule care transportă mărfuri sau produse periculoase;
    b) să conducă vehicule destinate testării sau cele pentru probe;
    c) să conducă vehicule destinate transportului public de persoane, inclusiv în regim de taxi.

    1 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Incepator in UE
    De and3y în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 18.07.2013, 18:08
  2. Accident in Bulgaria
    De hashcip în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 09.08.2011, 18:49
  3. DREPTUL DE A CONDUCE IN ROMINIA FIIND CONDUCATOR NOU IN FRAN
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 03.01.2011, 12:03
  4. Nu am dreptul sa condu. Dar cum ajung la RAR?
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 07.09.2010, 16:56
  5. inmatriculare in bulgaria
    De politiarutiera2 în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.09.2010, 12:45

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •