Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Intelegerea amiabila ii favorizeaza pe smecheri

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 44, Nivel: 1
    Progres nivel: 88%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 6
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    11.10.2013
    Vârstă
    76
    Postări
    3
    Puncte
    44
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Angry Intelegerea amiabila ii favorizeaza pe smecheri

    Voi relata mai jos, experienta prin care am trecut sambata 5 octombrie 2013, experienta din care trag concluzia (oare pentru a cata oara?) ca legile, in Romania, nu sunt facute pentru a-i apara pe cei corecti, ci pe cei incorecti. Am ca si dovada a celor ce spun si voi spune mai jos, filmul accidentului prin care am trecut, masina fiind dotata cu camera video.
    Deci, sambata, 5 octombrie 2013, la ora 13:45:58 eram opriti la semnul STOP la INTERSECTIE , in intersectia DJ 601 cu DJ 602 (unde exista si acolo o camera video). La un moment dat din partea dreapta(visa-vis) vine un Chevrolet negru Jeep cu numarul B 105 Mar, care o ia la stanga pentru a intra in comuna Ciorogarla, ia curba foarte larga si in loc sa se orienteze pe banda care trebuia, intra direct in masina noastra si in cea din spatele nostru, care repet eram opriti la Stop la intersectie.
    Cand ne-am dat jos din masina "Doamna" de la volan ne cere sa nu chemam politia (oare DE CE?), in scurt timp, dupa ce ea legatura telefonic cu sotul ei, acesta vine insotit de inca 3 masini de "prieteni" si apare si un "DOMN" politist de la Politia Locala cu masina nr. MAI 256 112 care nu cere documentele nici unuia din cei 3 implicati in accident si ne spune ca nefiind victime sa mergem la Politia din Clinceni unde sa ne intelegem amiabil si sa intram in posesia Asigurarii respectivei.
    Le da drumul celor care au provocat accidentul, ne mai tine putin de vorba si apoi plecam si noi la politie, Domnul Politist ne vrand sa ne dea numele sub nici o forma.
    Ajungem la politie (numai noi), politia era inchisa. Am luat legatura la 112, am expus situatia si ni s-a spus sa ne intoarcem la ora 19 ca o sa gasim sigur pe cineva, ca sa facem declaratia...etc.
    Am revenit la ora 19, intr-adevar erau 3 politisti acolo, am depus declaratia, sotul a suflat in fiola (s-a constata ca nu bause nimic), am obtinut dovada si cu asta BASTA.
    DECI: 1. Cea care a provocat accidentul, nelegitimata, necontrolata daca avea sau nu carnet de conducere, neverificata cu alcooltestul, ne avand (asa cum prevede legea) asigurarea, - scapata.
    2.Pagubasul - facut drumul retur Ciorogarla la ora 19, verificat de documente, verificat cu alcooltestul si ramas cu paguba.
    Vi se pare ca Intelegrea amiabila rezolva in mod favorabil situatia (mai ales in conditii similare?) Prcizez ca Domnul politist care a sosit la fata locului ar fi trebuit sa stie ca Intelegerea amiabil se aplica , Potrivit Ordinului Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor nr. 21/2008 doar pentru accidentele usoare,..... care au avut loc pe teritoriul Romaniei, intre maxim 2 autoturisme.
    Ori in situatia realtata mai sus este vorba de 3 autoturisme. Cred deasemenea ca trebuia sa ceara spre control documentele (buletin + carnet de conducere) celor 3 participanti la accident.
    Prin surse proprii am putut afla doar, ca masina este in leasing si, ca atare noi, nu avem cum sa aflam cine este posesorul si cine ne-a lovit.
    Mi se pare revoltator. Ori s-a pierdut din vedere ca se poate intampla si astfel de situatii, cand s-a propus si pus in aplicare aceasta tampenie de Intelegere amiabila, ori, este, asa cum am spus mai sus, o prevedere care sa-i faca scapati pe unii pe cei SMECHERI (cu relatii).
    Poate ca Doamna: nu avea carnet, consumase bauturi sau substante nepermise, ar putea sa spuna ca nu a fost ea la volan, ar putea orice. Ea a scapat.Noi ne-am ales cu paguba si cu gustul amar ca in tara ta daca nu esti SMECHER, ramai de caruta, nu ai cum sa-ti gasesti dreptatea.
    Sunt profund Indignata si Dezamagita de vremurile pe care le traim!!!!!!!!!!!!!!!
    Sper sa citeasca aceste randuri si cineva care ar putea propune, acolo unde trebuie, modificarea acestei prevedere, in asa fel incat sa rezolve nu sa complice lucrurile.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 44, Nivel: 1
    Progres nivel: 88%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 6
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    11.10.2013
    Vârstă
    76
    Postări
    3
    Puncte
    44
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Mai 26112*

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. a picat intelegerea amiabila
    De martian_ionut în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13.04.2011, 13:01
  2. Constatare amiabila
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 25.10.2010, 17:16

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •