Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
Gherasim Anca <>

Buna ziua.Tocmai am citit despre al n-lea caz de moarte pe trecerea de pietoni.Acum e vorba de un copil de 15 ani.Am vazut de multe ori la treceri nerabdarea soferilor care presau pietonul sa se miste mai repede inaintand cate putin pana cand tasneau prin spatele lui nervosi ca au astepatat atata.M-am gandit ca in mintea lor pietonul respectiv e un adormit, unul care merge incetul pe trecere ca sa le faca lor in ciuda, care ar putea sa iuteasca pasul dar nu vrea de invidie ca el nu are masina si merge pe jos.Pe langa cresterea amenzilor cred ca utila ar fi si o incercare de sensibilizare a soferilor.Propun o campanie in colaborare cu o institutie de sanatate, spre exemplu Federaţia Asociaţiilor Bolnavilor de Cancer, prin care sa se atraga atentia ca cel ce traverseaza prea incetul poate fi un bolnav de cancer, sa zicem sarcom la genunchi sau de leucemie, boli care nu se vad si nu mai tin cont de varsta.Sau poate fi o persoana tanara care tocmai a donat sange si din cauza slabirii temporare a organismului nu este la capacitatea fizica normala.Cred ca alaturi de spoturi si afise cu "Traversati pe la trecere" este util si un astfel de afis pentru ca am ajuns sa le spunem copiilor ca nu mai este sigur sa traversezi strada pe la trecere, nici cand culoarea semaforului e verde, ca poate oricand sa te loveasca o masina indiferent cat de corect esti tu ca pieton.Va multumesc.