Citat Postat în original de cipri83 Vezi post
Domnule newbie, lucratorii din cadrul sectiilor de politie din compartimentul de ordine publica (siguranta publica si patrulare) au toti dreptul de a va opri si a efectua anumite activitati specificice muncii de politie dupa cum a precizat si sbrncatalin, insa sanctionarea pentru abateri la regimul circulatiei rutiere au dreptul doar cei care au si calitatea de POLITIST RUTIER care este dobandita ca urmare a unei testari si numiti prin dispozitia sefului Politiei Romane.
Astfel in baza:"dispozitiei Inspectorului General al Politiei Romane nr. 450/29.11. 2006, ofiterii si agentii de politie din structurile de ordine publica ale Politiei Romane pot desfasura activitati pe linie de circulatie, acestia sunt obligati sa poarte uniforma cu inscrisuri si insemne dinstinctive."
Dar ca sa va lamuresc, vreau sa va precizez ca de regula toti politistii din cadrul sectiilor de politie care actioneaza in strada la ordine publica au aceasta calitate de politist rutier, pentru ca pana la urma asta inseamna siguranta publica si patrulare, santionarea faptelor de incalcare a normelor de convietuire sociala (Legea 61/1991), abateri ale codului rutier(OUG 195/2002), cu privire la protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite (Legea 12/1990), privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor (Legea 333/2003), iar exemplele pot continua, si asta deoarece politistul de ordine publica care se afla in strada fiind imaginea Politiei Romane (impreuna cu cei de la rutiera) aflandu-se in legatura directa cu cetateanul in slujba caruia se afla, are competenta de a constata si sanctiona fapte pentru o varietate larga de legi!

OG 2/2001

Capitolul II - Constatarea contraventiei

Art. 15
(1) Contraventia se constata printr-un proces-verbal incheiat de persoanele anume prevazute in actul normativ care stabileste si sanctioneaza contraventia, denumite in mod generic agenti constatatori.
(2) Pot fi agenti constatatori: primarii, ofiterii si subofiterii din cadrul Ministerului de Interne, special abilitati, persoanele imputernicite in acest scop de ministri si de alti conducatori ai autoritatilor administratiei publice centrale, de prefecti, presedinti ai consiliilor judetene, primari, de primarul general al municipiului Bucuresti, precum si de alte persoane prevazute in legi speciale.
(3) Ofiterii si subofiterii din cadrul Ministerului de Interne constata contraventii privind: apararea ordinii publice; circulatia pe drumurile publice; regulile generale de comert; vanzarea, circulatia si transportul produselor alimentare si nealimentare, tigarilor si bauturilor alcoolice; alte domenii de activitate stabilite prin lege sau prin hotarare a Guvernului.
Multumesc pentru raspuns.
Problema mea e in felul urmator.

Am primit o amenda de circulatie de la Politia Nationala.
In procesul verbal scrie asa "a condus autoturismul marca Cutare cu nr de inmatriculare X-01-ABC pe str. Albac, iar la intersectie cu str. Zorilor, a virat stanga incalcand astfel marcajul longitudinal continuu ... incheiat in lipsa"

Problema este ca strada Albac nu se intersecteaza cu strada Zorilor specificata in procesul verbal, ci cu strada Zambilei.
Deci cele aratate in procesul verbal nu sunt reale, si nu sunt posibile fizic.
Nu pot vira stanga de pe strada Albac pe strada Zorilor deoarece aceste strazi nu se intersecteaza.
Ma gandesc ca politistul o fi oprit mai multe masini, apoi cand a ajuns la sectie si a intocmit procesele verbale in lipsa, m-a confundat pe mine cu altcineva, si a confundat strada Zorilor cu strada Zambilei, amandoua incepand cu litera Z.

Cum pot ataca procesul verbal? M-am trezit cu amenda de 1575 Lei si 6 puncte penalizare degeaba, in contextul in care acele strazi nu se intersecteaza, deci n-aveam cum sa virez stanga pe strada specificata de politist.

Nu a fost nimic inregistrat video, era Politia Nationala, nu rutiera. Au oprit mai multe autoturisme si un scuter.
Ne-au verificat actele si ne-au dat drumul.
Se pare ca ulterior au intocmit procesele verbale. Posibil sa fi incurcat numele si strazile atunci cand au intocmit PV-urile in lipsa.

Repet, am venit de pe str. Albac si am facut stanga pe str. Zambilei, si nu pe str. Zorilor cum scrie in PV, deoarece acele strazi nu se intersecteaza.


Nici macar nu stiu cum sa ma apar intr-o plangere impotriva PV-ului.
Scanez o mapa de pe google si o depun ca proba sa vada instanta ca acele strazi nu se intersecteaza?

Nu pot aduce argumente si dovezi datorita faptului ca nu stiu pentru care dintre strazi am primit amenda.
Ce dovezi sa aduci cand nici macar nu stii cum arata strada cealalta fiindca nu ai niciodata drum pe acolo?
Sau poate cealalta strada nici nu are marcaj continuu.
Cum sa te aperi impotriva unor fapte care nu sunt descrise cum trebuie?