Judecatoria Lehliu Gara a refuzat sa aplice legea art 11 din OUG 195/2002, in dosarele 70/249/2014/a1 si 70/249/2014



On Wednesday, April 16, 2014 1:49 AM, GHEORGHIU RAMIRO GABRIEL <> wrote:

Subsemnatul Gheorghiu Ramiro Gabriel, posesor al cartii de identitate seria RR, nr. *******, eliberata de SPCEP S 2, valabila de la 30.06.2010, domiciliat in Bucuresti, strada ***, ap. 6, cod postal 020045,reclamant in dosarele 70/249/2014/a1 si 70/249/2014 de la Judecatoria Lehliu Gara, prin prezenta

RECLAMATIE LA ADRESA JUDECATOAREI JOGA MIHAELA DANIELA


NU A RESPECTAT OUG 195/2002, ART. 11, ESTE STRIGATOR LA CER CATA NEDREPTATE,

DEOARECE DESI M-AM CONFORMAT SI AM INDREPTAT LIPSURILE CERUTE DE CHEMAREA IN JUDECATA, AM ACHITAT TAXA DE TIMBRU DE 82 PLUS 8 LEI , AM ATASAT 1 EXEMPLAR SUPLIMENTAR, CNP-UL PERSONAL *** AM MENTIONAT CONFORM CU ORIGINALUL PE ACTELE ATASATE, AM ARATAT CA CEREREA MEA CA INDIVIDUL CRETU ION DIN ORASUL LEHLIU, SA INMATRICULEZE LA POLITIA RUTIERA SI BUGETUL LOCAL AUTOTURISMUL VANDUT, UN CITROEN XANTIA CU NUMARUL DE INMATRICULARE B 70 RTS, VANDUT IN 26 OCTOMBRIE 2012 CU PROCES VERBAL DE PREDARE PRIMIRE DEOARECE ERA WEEK-END,
DOAMNA JUDECATOR MI-A RESPINS ACTIUNEA SI DECI AUTOTURISMUL CITROEN XANTIA FIGUREAZA ILEGAL INMATRICULAT PE NUMELE MEU.
VA SOLICIT SA DISPUNETI MASURI LEGALE SI INDREPTAREA UNEI ASTFEL DE ERORI JUDICIARE PENTRU RESPECTAREA LEGII OUG 195/2002, ART. 11.


Conform articolului 11 din OUG 195/2002, “(10) Proprietarul sau detinatorul mandatat al unui vehicul este obligat sa solicite autoritatii competente inscrierea in certificatul de inmatriculare sau de inregistrare a oricarei modificari a datelor de identificare a vehiculului respectiv sau, dupa caz, ale proprietarului, in termen de 30 de zile de la data la care a intervenit modificarea.”. Conform articolului 101, neindeplinirea acestor obligatii “constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni”. Practic, in cazul in care cumparatorul circula cu autoturismul dupa expirarea termenului de 30 de zile, acesta este pasibil de o amenda civila constand in 6-8 puncte de amenda (un punct de amenda fiind 70 de lei, la data redactarii acestui articol).
Cu buna stiinta, unii cumparatori nu efectueaza aceste proceduri de inmatriculare, circuland cu actele masinii inscrise pe numele fostului proprietar, cu scopul de a evita plata unor amenzi sau a timbrului de mediu (in cazul in care acesta s-ar datora la inmatriculare).
Daca se constata nereguli, politistul poate dispune imobilizarea masinii pana la finalizarea cercetarilor.