Următorul mesaj v-a fost trimis prin formularul Contactează-ne al PolitiaRutiera.ro Forum de către ion mihai.

--------------------------------
Buna ziua.
Ma numesc Ion Mihai. Pe data de 10.01.2013 am vandut masina personala cu nr inmatriculare B 26 SEL lui Dumitrascu Daniela. Am radiat-o de la primarie, am facut act de vanzare-cumparare.M-am inteles cu noul proprietar sa imi pastrez numerele,urmand sa mi le dea dupa ce o va inscrie. Insa noul proprietar nu a mai inmatriculat masina la politie ci doar la fisc. La cateva luni dupa,am inteles ca a vandut la randul ei masina tot cu numerele existente. Intrebarile mele ar fi:
1. In cazul in care el circula cu acea masina si este depistat de o camera de luat vederi, prin care este verificata rovinieta, banuiesc ca o eventuala amenda va apare pe numele meu,nu?
2.În cazul in care este depistat cu radarul , banuiesc ca tot eu primesc o eventuala amenda?
3. Face un accident si fuge de la locul accidentului, tot eu sunt cel care trebuie sa dea explicatii?
4. Cum as putea face sa o radiez de la politie? ce acte sunt necesare?
5. Sau cum as putea face sa folosesc acele numere si sa le pun atunci cand imi voi cumpara alta masina?
Va multumesc pentru enventualele raspunsuri!
--------------------------------