Ma numesc Avram Viorica si doresc sa va aduc la cunostinta urmatoarele.
In data de 04.06.2014, sotul meu, Avram Valentin Lucian, a fost oprit de politie pe strada cu semnale luminoase si de avertizare aducandu-i se la cunostinta ca circula cu nr de inamtriculare ale masinii expirate.
Sotul meu care abia se intorsese in tara deoarece munceste ca sofer de tir la o firma in Danemarca nu avea de unde sa stie ca au expirat numerele de inmatriculare la masina deoarece eu eram cea care se ocupa cu aceste detalii si i-am comunicat fara sa vreau in mod eronat ca numerele de la masina expira in data de 05.06.2014, deoarece am calculat o luna de la data cand am inmatriculat masina si nu m-am uitat pe dovada de inamtriculare.
I s-a intocmit dosar penal, a fost incadrat la art 85 alin 1 din OUG 195, adica a fost acizat ca a circulat pe drumurile publice cu o masina neinmatriculata cu toate ca se putea dovedi foarte usor, doar printr-o verificare in baza de date ca masina era inmatriculata dar avea numerele de inmatriculare expirate de o zi.
Timp de o luna sotul meu a fost cercetat penal de catre Parchetul Judetean Galati si i s-a inamanat la final neinceperea urmarii penale cu indicatia clara din partea procurorului sa mearga la sediul Politiei Rutiere din Galati sa-si ridice permisul deoarece deja era in intarziere si a primit un avertisment din partea companiei unde lucreaza ca i se va desface contractul de munca daca nu se prezinta la munca.
Sotul meu a mers la sediul politiei rutiere, Galati cu ordonanta de neincepere a urmaririi penale si a solicitat permisul de conducere. Functionarul de la camera 9 a refuzat sa-i inapoieze permisul pe motiva ca se incadreaza ca si sanctiune la art 103, aliniatul 1 , litera c din OUG 195/2002 reactualizata si ca permisul sau va fi suspendat imediat ce dovada de circulatie eliberata in momentul in care a fost oprit va expira , adica pe data de 19.07.2014.
Am citit codul penal, codul civil, codul rutier si OUG 195 si am constatat ca la articolul 103, aliniatul 1 , litera c scrie asa:


(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
a) pentru o perioadă de 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere a săvârşit contravenţii care cumulează 15 puncte de penalizare;
b) pentru o perioadă de 60 de zile, dacă titularul permisului de conducere cumulează, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice, precum şi în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărire penală sau încetarea urmăririi penale, dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce.
(11) În situaţia prevăzută la alin.(1) lit.c), suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se dispune de către şeful poliţiei rutiere pe raza căreia a fost săvârşită fapta.
Sotul meu a mers din nou la sediul politiei rutiere din Galati si le-a explicat celor de acolo regula de circulatie pe care el a incalcat-o nu exista si ca ii trebuie permisul pentru a se intoarce la munca, a cerut in scris din partea politiei o decizie sau un proces verbal care sa ii confirme incadrarea legala conform careia i s-a suspendat permisul . Ofiterul de acolo l-a trimis acasa si i-a spus ca legea e asa cum spune el, i-a aratat o brosura unde i-a subliniat doar 2 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice, precum şi în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei p ersoane şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărire penală sau încetarea urmăririi penale, omitand sa-i arate si partea din lege unde scrie ca i se suspenda permisul doar daca pentru regula de circulatie inccalcata prezenta ordonanta prevede suspendarea dreptului de a conduce .
Ma adresez dvs pentru ca inca mai sper ca in tara aceasta exista dreptate, pentru ca suntem disperati, deja sotul meu isi pierde locul de munca, eu muncesc in regim de 4 ore pe un salariu de 450 de lei pe luna, avem rate la banci si un copil in intretinere. In luna august sotul meu urma sa obtina acte de munca pentru Germania si eram programati pe data de 12.08.2014 la o scoala in Germania sa inscriem fetita acolo si sa intregim familia dar toate aceste lucruri nu se vor putea intampla daca sotul meu nu-si va putea lua permisul inapoi in timp util.
La toate aceste intamplari , lacererea dvs va pot aduce acte doveditoare. Nu vreau decat sa se respecte legea, sa fim respectati si protejati de cei care sunt considerati statul de drept.






Cu respect,
Viorica Avram