Buna ziua !

De curand am achizitionat un scuter marca Aprilia de 125 cc . Detin permis de conducere categoria B . Am fost la sediul politiei rutiere Arad, pentru a ma informa in cea ce priveste posibilitatea conducerii acestui scuter cu permisul cat. B.
Domnii de acolo nu au stiut sa imi raspunda, plecand de acolo la fel de ne-informat precum eram inainte.
De acea va trimit acest e-mail , in speranta ca voi primi un raspuns oficial !

Mai jos atasez paragraful extras din codul rutier, care imi lasa de inteles ca pot conduce acest scuter de 125 cc pe drumurile publice, doar cu permisul categoria B.


" Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, dupa cum urmeaza:
a) permisele de conducere eliberate pentru categoriile C1E, CE, D1E sau DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria BE;
b) permisele de conducere eliberate pentru categoria CE sunt valabile pentru categoria DE, daca titularii detin permis de conducere pentru categoria D;
c) permisele de conducere eliberate pentru categoria CE, respectiv categoria DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria C1E, respectiv categoria D1E;
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
e) permisele de conducere eliberate pentru categoria A2 sunt valabile si pentru categoria A1;
f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;
g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor avand o putere de peste 15kW, cu conditia ca detinatorii permiselor sa aiba varsta de 21 de ani impliniti."

Va rog sa imi raspunde-ti la aceasta adresa de e-mail juan_yc@ymail.com

Astept raspunsul Dvs.

O zi buna !