Buna ziua,
As dori sa fac o reclamatie cu privire la comportamentul foarte agresiv, in trafic, al unui sofer.

Daca este cazul pot funiza martori si am reusit sa retin (sper bine, imi crescuse foarte mult adrenalina si tremuram de frica si indignare din cauza situatiei) datele autoturismului: nr de inmatriculare ou51wfi; nr este scris pe placuta galbena, iar autoturismul este marca audi, bleumarin, cu parbrizul usor crapat in dreapta. Volanul era pe partea dreapta, ca in Marea Britanie, insa soferul parea a fi roman (semnalmente: tuns scurt, cu parul ondulat putin, ochi deschisi la culoare, gri sau albastri). AM retinut destul de multe detalii intrucat “hartuirea” in trafic s-a petrecut pe parcursul mai multor strazi, dupa cum voi detalia mai jos.

Duminica, 10 august 2014, circuland in vremea pranzului pe una din arterele principale din orasul Brasov si oprind la culoarea galbena (urmand a se face rosu) a semaforului, soferul din spatele meu a fost complet deranjat. A inceput sa ma claxoneze, a venit in dreptul meu la semafor (cu masina) cu scopul de a se certa cu mine, dupa care, pe parcursul urmatoarelor stradute, m-a sicanat in trafic, mergand fie foarte aproape in spatele meu, incetinind in lateral cand ar fi trebuit sa ma mut pe cealalta banca, pentru a ma obliga sa franez, venind apoi in fata mea si punand frane repetate pentru a ma incomoda.

Nu am dorit sa raspund nicicum acestui comportament necivilizat, considerand ca, daca il ignor si imi vad de drumul meu, isi va vedea la randul sau de drumul lui.

Totusi, in zona centrala, in care sunt stradute foarte inguste, pe care am intrat in cautarea unui loc de parcare, m-a urmarit facand mereu aceleasi manevre ca mine, desi in mod evident, traseele noastre nu coincideau.

Pe una din aceste stradute, intr-o intersectie in care trebuia sa cedez prioritatea, m-a depasit prin partea stanga pe zona hasurata a strazii, blocandu-mi inaintarea cu masina sa, pe care a oprit-o in intersectie.

S-a dat jos din masina foarte nervos, a incercat sa intre la mine in masina (a fortat manerul portierei) si, vazand ca portiera e blocata, la fel de nervos, a dat de doua ori cu pumnul in masina mea.

Sincera sa fiu, mi-a fost frica in acel moment sa ies din masina si chiar sa cobor geamul portierei. Din pacate, niciun alt sofer nu a oprit, desi, in mod evident, era o situatie tensionata.

In fine, a fost prima data in foarte multi ani de cand am carnet si in cel putin sapte ani de cand conduc zi de zi cand am patit asa ceva in trafic. De obicei sunt un sofer atent si prudent si evit altercatiile, fiind atenta totodata sa nu incomodez dar, vazandu-mi in acelasi timp de drumul meu. Nu am avut incidente in trafic, accidente si alte probleme de acest gen, dupa cum puteti verifica chiar dumneavoastra, presupun.

Din cate m-am documentat pana acum, inteleg ca foarte multe lucruri nu sunt de facut in acest caz. Inteleg ca este posibil ca legislatia sa nu spuna foarte multe si sa nu poata interveni foarte mult in astfel de cazuri.

Totusi ar trebui facut ceva ca legea sa poata proteja cetatenii corecti, altfel vom crede ca e de datoria fiecaruia sa ne aparam drepturile, pentru ca altcineva nu o face (nu o poate face).

Consider ca situatia aceasta trebuie semnalata si trebuie luate masuri pentru ca soferul acesta sa nu mai aiba curaj, a doua oara, sa reactioneze violent atunci cand conduce – nu este vorba de injuraturi in trafic, acel om a incercat sa foloseasca forta impotriva unei femei de 32 de ani, in plina zi, in plin centrul unui oras turistic mare. Putea fi oricine altcineva, eu am avut noroc ca mi-am pastrat cumpatul de fata cu el (in sufletul meu insa n-a fost nici pe departe sarbatoare)….o alta doamna, un turist sau un copil alaturi in masina poate ar fi fost mult mai afectati.

Cred totodata ca e datoria mea ca cetatean sa semnalez astfel de cazuri pentru a se putea duce o lupta corecta impotriva lor.

Plangerea aceasta nu este facuta neaparat pentru a mi se repara mie o nedreptate, ci pentru a corecta comportamentul agresiv al unei persoane care, poate, nu ar trebui sa poata conduce o masina. Nu exista nicio certitudine ca, daca in situatia de fata s-a marginit la a da cu pumnul in masina, de fata cu atat de multi oameni, intr-o oricare alta situatie raspunsul sau nu va fi mult mai energic si mai distrugator, atat pentru ceilalti cat si pentru el.

Multumesc anticipat pentru sprijin si intelegere.

Cu stima,
Ioana Condruz.