Acesta este un chestionar email via http://politiarutiera.ro/ de la:
Catalin Viasu

Domnilor politisti,
Nu va este rusine de noi cand ne cereti rovinieta?
Nu va este rusine de noi cand de obligati "ca pe vite" sa mergem cu viteza luminii facand jaloane printre gropile din potecile lui Berceanu? Imi este sila cand vad politisti iesiti la circulatie, imi este sila cand ma gandesc ca dvs. nu produceti nimic, doar ne consumati banii nostri, bani truditi cu atata amar. Este mai simplu sa cumperi niste radare decat sa faci niste drumuri, ca doar deh... mai luam niste bani de la fraieri. O tot dati cu cliseul " combatem viteza domne'!" Credeti ca ies de drag cu masina la drum? Va spun eu: ies de nevoie, iar daca am nevoie trebuie sa si ajung intr-un timp rezonabil undeva. In schimb Politia Romana ce face? Ne haituieste pe DN-uri cu noile ei radare in loc sa-i oblige pe drumari cu amenzi sa ne faca drumuri. Dar ce sa-i facem? asta e tara in care ne-am ales sa traim. Trebuie sa ne adaptam si noi, in curand vom ne vom pune toti statii radio CB, sa vedem pe cine veti mai amenda, poate atunci treceti la treaba sa intram si noi in Europa cu niste drumuri decenta.
Nu va osteniti sa-mi raspundeti la acest email, stiu foarte bine ca nu aveti raspuns, insa as vrea sa va simtiti mizerabili, dar si de asta ma indoiesc, oamenii cu creier si bun simt nu ajung polititsti. cand vorbesc de polititsti, vorbesc de faima ofiterimii, tablagii sunt doar niste pioni cu creier in cap exact cat o gaina.

Sa va fie rusine Politia Romana!