Buna ziua,

Duminica (16.11.2014) am parcat masina intr-un loc unde nu era interzis acest lucru si dimineata m-am trezit cu o masina lipita de spoilerul meu spate. Am facut fotografii si, ca un bun cetatean, am lasat un bilet in parbrizul respectivei masini care era lipita de mine, cu numarul de telefon si cu rugamintea, intr-o maniera civilizata, de a ma contacta la numarul meu de telefon. Am lasat masina cum era si am urcat acasa. Dupa 2 ore cobor si, ca prin minune nu primisem nici un telefon, masina care ma lovise plecase, dar nu inainte de a-mi raspunde pe acelasi bilet in scris cum ca nu ar mai trebui sa blochez aleea (in cazul de fata era tocmai invers).
Luni dimineata, ca un bun cetatean, ma indrept catre SPR Iasi pentru a inregistra minorul incident si cu dorinta ca acestia sa-mi faciliteze recuperarea asigurarii de la respectivul sofer, pentru a-mi remedia spoilerul care ramasese crapat.
Joi sunt chemat la politie pentru a mi se inmana actele, procesul verbal si copia dupa asigurarea respectivei masini. Ma duc repejor la asigurarea respectivului ca sa am minunata surpriza ca cei de la Politie Rutiera au intocmit un proces verbal nu tocmai cum se cuvine. Acestuia ii lipsea data si luna producerii incidentului si in zona dedicata penalizari/contraventii respectivul sofer a primit doar un avertisment.
Eu semnalez incidentul pe 16.11.2014 si sunt chemat la SPR Iasi pe 20.11.2014 ca sa primesc un proces verbal nul, acesta neputand fi luat in considerare de catre cei de la asigurari.
As dori sa mi se spuna:
1. Parasirea locului unui incident fara a anunta organele abilitate se sanctioneaza cumva?
2. Este normal ca un proces verbal incheiat la ghiseul SPR Iasi sa nu contina elemente vitale ca ziua si luna incidentului?
3. Ce se intampla cu persoana care a incheiat acest proces verbal? Omiterea trecerii datei mi se pare a fi fost facuta intentionat, dumnealui reprezinta Serviciul de Politie Rutiera, deci omiterea mi se pare cu atat mai putin permisa.
Multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.