Buna ziua

Doresc si eu cateva clarificari in ceea ce ma priveste.

Am avut un proces pe rolul Tribunalului Constanta in faza de recurs pentru anularea unui proces verbal de contraventie pentru depasirea vitezei.

Procesul a fost suspendat prima data 6 luni si apoi 12 luni iar de fiecare data inainte de expirarea suspedarii am depus cerere pentru reluarea procesului.

Astazi am primit prin posta Decizia pronuntata in 5 Noiembrie 2014 care este Irevocabila prin care se perimeaza recursul impotriva sendintiei initiale de la Judecatoria Mangalia.

Am fost astazi la Politie sa depun carnetul si am aflat de perioada celor 15 zile, motiv pentru care momentan nu am depus carnetul iar dupa ce am fost verificat in prezent nu am suspendat dreptul de a conduce.

Am inteles ca pentru depasirea celor 15 zile perioada de suspendare se majoreaza de la 90 de zile la 120 de zile si nu mai am dreptul de a da examenul de reducere a suspendarii pentru maxim 30 de zile sau macar la jumatatea perioadei.

Nu comentez formularea legii cu predarea permisului in 15 zile desi eu am primit abia astazi comunicarea.

Am studiat putin astazi legea si am cateva intrebari

Cele doua aliniate din art 121 spun ca suspendarea dreptului de a conduce incepe in data pronuntarii sentintei irevocabile.

In acest sens doresc sa stiu cand incepe de fapt suspendarea in momentul cand voi preda carnetul sau suspendarea a inceput din data de 5 Noiembrie 2015 ?

Ce se intimpla daca nu voi preda acum carnetul si il voi preda de exemplu in Aprilie 2015 sau Septembrie 2015 (ma voi interesa daca permisul va figura ca suspendat sau nu inainte de a ma urca la volan).

Exista in lege un articol in care suspendarea de 120 zile se reduce la 60 de zile daca la 30 de zile din ce am inteles nu este posibila ?
In final doresc sa va intreb daca avand dreptul de a conduce in Romania suspendat in baza unei procuri in care voi declara ca voi conduce in Bulgaria imi pot recupera carnetul pentru a il putea folosi in Bulgaria si evident ca fiind suspendat in Romania nu voi conduce in tara ci doar in afara tarii.

In OUG 195 / 2002 la Capitolul VIII Art
Art. 121
(1) In cazul in care instanta investita cu solutionarea cauzei a respins plangerea contravenientului impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, sanctiunea contraventionala, inclusiv cea complementara, isi produce efectele dupa data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti si expirarea valabilitatii dovezii inlocuitoare a permisului de conducere.
(2) Executarea sanctiunii contraventionale complementare se prescrie in acelasi termen in care se prescrie sanctiunea contraventionala principala.