Ma deplasam pe un bulevard cu 3 benzi pe sens , pentru virajul la stanga m-am incadrat pe partea stanga (banda din mijloc era ocupata de o masina de politie )s-a facut culoarea galbena la semafor dar , fiind aproape , ploaie slaba si mazga pe jos, am continuat virajul .In acel moment am auzit sirena si am fost oprit .Am oprit motorul , am desfacut centura si am asteptat sosirea agentului .Mi s-a adus la cunostinta ca nu am avut centura pusa si ca am trecut pe culoarea rosie !!! Am ripostat si eu si sotia spunand ca am avut-o dar am desfacut-o dupa oprirea motorului !Referitor la culoarea semaforului am afirmat ca am trecut pe galben si ca dovada am camera video din masina . S-a uitat , a vazut camera si a plecat cu actele .A zis ca sa lasam problema cu centura dar trebuie sa ma amendeze !Procesul verbal l-a facut pentru trecerea pe culoarea galbena articolul 53/1 din hg 1391/2006 cu suma de 195 lei conform art.99/1 .Nu stiu ce zice acel articol , nu l-am gasit !La pensia mea de 700 lei conteaza abuzurile facute de un agent "cu idei fixe" ( trebuie sa amendam si noi pe cineva )!!!Ce se poate face contra acestui salariat al statului ???Se vedea cu ochiul liber faptul ca nu aveam nicio scapare de la amenda , chiar si numai pentru faptul ca aveam cauciucurile mai dezumflate decat zice cartea tehnica sau claxonul nu avea decibelii necesari pentru acest tip de masina !!! V.Suciu