Bună seara!
Astăzi, în jurul orei 15.15 mă îndreptam spre Pitești pe autostrada cu o viteză de aproximativ 110-120 km/h. La câțiva km de Pitești am întâlnit o dubă albă cu nr. AG 35 YNS care a intrat în depășirea altor vehicule de pe banda 1 cu viteza de 80 de km/h. Până aici nimic în neregulă. Dar după ce a depășit primele două mașini de pe banda 1 (care mergeau cu aproape aceeași viteză), a continuat să meargă pe banda a 2-a, deși era destul loc pe banda 1. După câțiva km de mers în spatele său întrucât mă grăbeam la o programare la dentist m-am apropiat de dubă și am dat câteva semnale cu claxonul. Șoferul dubei nu avea nici o intenție să se replieze pe banda 1, continuând să meargă pe banda a 2-a cu aproximativ 80-85 km/h. (aici nu cumva încălca regula care spune că pe autostrada banda a 2-a este pentru depășiri? Întreb și eu). Am folosit din nou claxonul de 2 ori puțin mai lung și până la urmă s-a repliat pe banda1. Am reușit să îl depășesc și eu, după care observând în oglinda retrovizoare că din spate se apropie o mașină cu viteză sensibil mai mare (eu aveam în jur de 85-90km/h în acel moment) m-am repliat pe banda 1. În acel moment individul a început să accelereze puternic, urmărindu-mă până în oraș (Pitești) unde la al doilea sens giratoriu a oprit mașina în paralel cu mine, a coborât geamul și a aruncat cu un obiect în mașina mea ( nu știu cu ce că nu am reușit să-l găsesc) producând un zgomot metalic, foarte puternic în ușa dreaptă. Am oprit mașina imediat ce am ieșit din intersecție și am observat 2 urme cam la 15-20 cm una de alta în portieră, ca și cum ar fi fost lovită cu o cheie fixă sau altceva asemănător. Gestul său îl consider deosebit de periculos, deoarece pe lângă deteriorarea portierei, putea să lovească geamul (cea ce și cred că a dorit) și să rănească o persoană din mașină. Din acest motiv doresc să mă informați unde pot să adresez această reclamație (la poliția locală, la serviciul rutier sau în altă parte)deoarece eu nu doresc să mă mai întâlnesc cu acest individ periculos în trafic. În același sens doresc să aflu și cum pot intra în posesia numelui proprietarului mașinii ( presupun că este de firmă, dar nu este obligatoriu) și al numelui șoferului din acel moment.