Buna ziua !

Domnilor politisti,

Ma numesc Deaconu Nicolae, locuiesc in Bucuresti, str. Marcel Andreescu nr. 52, sector 1. Sunt un participant la traffic atat ca pieton, cat si ca sofer.

Ca pieton, ceea ce nu pot eu sa inteleg, e faptul ca trotuarul a devenit un loc de parcare auto uzual. Atat de uzual, incat nici nu-ti mai pui problema ca “trotuar” inseamna, conform DEX: “TROTUÁR ~e n. Porțiune laterală a unei străzi, mai ridicată decât partea carosabilă, special amenajată și rezervată circulației pietonilor. [Sil. -tuar] /<fr. trottoir “.

Profitand de faptul ca legislatia permite (oare de ce ?) sa se parcheze si pe trotuar, cu conditia sa se lase insa o portiune de trecere pentru pietoni, de cele mai multe ori aceasta portiune nu exista, pietonii fiind nevoiti, de cele mai multe ori, sa faca slalom printre masini sau sa se foloseasca de carosabil.

Din acest motiv, cred, pe portiuni intregi din bulevarde centrale ale Bucurestiului (poate si in alte orase) trotuarele sunt protejate prin bucati de granit amplasate din loc in loc, astfel incat sa nu permita accesul auto. Oare cati bani in plus se platesc din bugetul PMB si cel al primariilor de sector pe aceste “ornamente” de granit care protejeaza trotuarul ?

Ca sofer, merg prin tot orasul si nu pot sa nu observ efortul financiar facut pentru actualizarea si mentinerea indicatoarelor si marcajelor rutiere pe majoritatea arterelor de circulatie. As vrea sa ma opresc doar la unul singur, oprirea interzisa. Zone intregi, din 50 in 50 de metri vezi “oprirea interzisa”. Si ce mai vezi ? De-alungul strazii, masini peste masini parcate in aceste zone de restrictii. Oare mai semnifica astazi ceva acest indicator ? Am intrebat odata un agent de circulatie cum vede dlui problema si mi-a raspuns ca un sofer: “si unde vrei, domnule, sa parcheze oamenii ?” Pai atunci e foarte simplu, dlor politisti, ridicati indicatoarele rutire daca tot nu se respecta. De ce mai trebuie sa cheltuim bani publici cu producerea si amplasarea lor daca tot nu le respectam si nu patim nimic pentru asta ?

Eu cred ca déjà s-a format si a intrat in constiinta oamenilor ca acele indicatoare sunt puse doar ca sa fie puse. Faptul ca doar rareori cineva pateste ceva se pune pe seama ghinionului, oamenii nu mai au repect fata de normele rutiere.

Si de ce se intampla toate aceste lucruri ? Pentru ca Politia Rutiera, impreuna cu Politiile Locale de sector nu-si fac treaba. Ia sa inceapa o actiune mediatica de 30 de zile, sa zicem: “incepand cu data de … toate masinile oprite/parcate aiurea vor fi ridicate / amendati proprietarii etc. etc.”, iar la expirarea termenului limita sa inceapa efectiv aplicarea legii, sa vedeti dvs. cum se gasesc si locuri de parcare, circulatia devine mai fluenta si toata lumea multumita. Toti acei soferi, care parcheaza cum vor si pe unde vor, sa-i vedeti dvs. cand ies din tara , cum merg cu viteza legala, cum se uita de o suta de ori pana parcheaza odata s.a.m.d., pentru ca acolo orice abatere se sanctioneaza, iar oamenii sunt constienti de asta. Dar la noi, daca nu patesti nimic, de ce ai respecta ceva, te mai ia si lumea de fraier.

Deci, de unde vine raul ? De la neaplicarea legii de catre domnii politisti.

Sper ca aceste aprecieri nu va vor “supara”, ci le veti lua drep un motiv in plus in actiunea dvs. de mentinere a unei discipline rutiere.



Cu stima,

N. Deaconu