Buna seara,

Sunt Iulius Beldiman, locuiesc in Targu Neamt.

Astazi pe la orele 16:00, veneam cu masina dinspre Vanatori (NT) si ma indreptam spre casa. Aproximativ in dreptul Casei Creanga, venind din sens opus, o caruta cu trei copii (cel ce tinea caii avea cam 10-14 ani), gonea caruta cat putea de repede. Nu este prima data cand vad asa ceva, carute gonite de copii minori, cai batuti de copii sau adulti.

Aici sunt doua aspecte:

- caruta cu copii si calul prezinta un grav pericol pentru ei cat pentru pietoni, cat si pentru pentru masini, trafic in general.
- bataia de joc a copiilor fata de animale, maltratarea animalelor. Am vazut cazuri cand adulti maltrateaza animalele cu bestialitate. Sa fiu concret, este vorba de un grup de rromi care trateaza animalele cu bestialitate. Este incredibil cum poate un om sa-si maltrateze animalul, animal de care ar trebui sa aiba grija. Asemenea oameni nu au respect fata de nimic.

Apar cateva intrebari:

1. Politia nu a vazut nimic? Rezulta ca Politia nu isi face datoria.
2. Politia a vazut si nu a facut nimic, rezulta ca Politia este indolenta la pericolul din trafic si maltratarea animalelor, sau selectiva in actiuni.

As avea multe de spus de Politia din Targu Neamt, dar acum ma limitez la aceste cazuri care fac sa para Romania o tara de salbateci. Daca as pune un asemenea video pe internet, ar crede lumea ca suntem cu cateva secole in urma.

Spre surprinderea mea, am vazut multa lume dezumanizata care nu mai reactioneaza la asemenea situatii revoltatoare. Ori sunt obisnuiti cu aceste evenimente, ori sunt coplesiti de problemele lor, ori le este frica sa le adreseze autoritatilor. Ori sunt descurajati de atitudinea autoritatilor care nu iau masuri din diverse motive.

Domnilor din Politie, asteptam masuri concrete, altfel va promit ca voi filma si voi publica asemenea cazuri.

Cu respect,
Iulius Beldiman