Buna ziua!
Exista vreo dispozitie prin care se atesta faptul ca politistul rutier, in momentele in care supravegheaza traficul (fara "client", fara girofar) poate parca autovehiculul apartinand MAI sau sectiei de Politie Rutiera din care face parte(cel din poza are numere de inmatriculare normale, IS 09 MSP) ?
Intreb pentru ca domnii din poza nu doar ca stationeaza in statia de autobuz (la o ora de varf), ci au calcat si linia continua (sau au mers pe contrasens) pentru a putea parca in locul respectiv. Ca o paranteza, orice masina oprita in acea zona primeste amenda. (nu stiu daca tot de la domnii de la rutiera, de obicei se ocupa Politia Locala)
Nu e deloc prima data cand vad in Iasi astfel de incalcari FLAGRANTE si, parerea mea, sfidatoare. Cum poti amenda un sofer care parcheaza sub oprirea interzisa cand tu te afli in acelasi loc stationat de mult timp, barem si pe contrasens?
Mentionez ca, momentan, nu intentionez sa depun o reclamatie scrisa la sediul Politiei Rutiere Iasi si nici nu am aversiune fata de dvs (dumnealor), doar vreau sa stiu daca legea e "permisiva" cu politistul aflat "la panda".
Mentionez ca nu sunt autorul pozei ce v-o atasez mai jos.
Va multumesc pentru timpul acordat pentru a ma lamuri!
Cu respect, Laurentiu