Deci eu nu mai pot cu idiotii. Imi cer scuze pentru vehementa si duritatea limbajului, insa asa e cand era cat pe ca sa mor de 2 ori intr-un interval de 2 saptamani.
Evenimentul 1:
Pe centura Apahida-Valcele, aproape de intrarea in Cluj, merg linistit pe banda mea, viteza aprox. 90km/h. De pe contrasens vine un tir, intre noi, linie continua. Din spatele tir-ului tasneste un suv care ignora complet faptul ca veneam din fata si intra in depasire. Avea peste suta, fara probleme. Nu apuc sa franez, ca deh, fizica asta cu inertia ei nu m-ar fi lasat sa opresc in timp util nicicum. Am apucat sa trag dreapta cat am putut de mult, noroc ca drumul in portiunea aia are niste benzi de rezerva destul de generoase. Am trecut la o palma de idiot in partea stanga si la o alta palma de marginea drumului, langa care este un sant destul de adanc. Daca ne-am fi lovit frontal, nu cred ca mai scapam din impact la 200km/h.
Eveniment 2:
La iesire din Cluj inspre Dej, merg din nou linistit pe banda mea. Pe contrasens era coloana de masini. Din coloana iarasi tasneste un cretin si incepe sa depaseasca tot pe linie continua, si ca un bonus, era si trecere de pietoni acolo. Pur si simplu nu i-a pasat ca vin din fata, nu a schitat nici un gest sa intre inapoi in coloana sau sa franeze. Am tras dreapta din nou ca sa il evit.
Vreau sa stiu ce trebuie sa fac pentru ca astfel de pericole publice sa ramana fara carnet. Care e treaba cu camerele video instalate in masina? Pot servi ca si probe pentru intocmirea unui proces verbal? Din diverse discutii de pe net, unele cu referire la articolul 91.6 din codul de procedura penala, am inteles ca inregistrarile video pot servi ca si proba pentru astfel de evenimente si ca omologarea mijloacelor de inregistrare e necesara doar atunci cand fapta care trebuie dovedita implica masurarea unei marimi fizice. Mai cu alte cuvinte, e nevoie de o camera omologata cuplata la un cinemometru ca sa dovedesti ca nenea X a depasit viteza legala, insa nu e necesara ca sa dovedesti ca a depasit pe trecerea de pietoni.
Sunt extrem de revoltat pe astfel de idioti pentru ca ma pot omora cu zile. Si sunt din ce in ce mai multi pe strazi. Ce faceam daca prin portiunea pe care am mers cand am tras dreapta de volan se afla vreun biciclist nevinovat? Aveam de ales intre a muri in impact frontal si a omora un om nevinovat, si toate astea din cauza unuia cu tarate in cap?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.