In articolul 241., sectiunea2, capitolul lll: 3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.

iar
lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1 zice:
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

Eu am inteles ca: pot tracta orice remorca cu categoria B cu conditia ca ansamblul sa nu depaseasca 3500 kg, iar daca acesta depaseste 3500 kg, pana la 4250 kg trebuie sa am dovada ca am urmat un curs in cadrul unei unitati autorizate.

La categoria BE este specificat la litera g din anexa 1:

g) categoria BE: ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata depaseste 4.250 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca sau semiremorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg;

Aici ansamblul poate depasi 4250 kg, dar remorca nu poate depasi 3500 kg si clar ca avand categoria B vehiculul nu poate depasi 3500 kg