Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 14

Subiect: Retinere abuziva permis

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 863, Nivel: 16
    Progres nivel: 63%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 37
    Activitate globală: 90,0%
    Realizări:
    Înregistrat de un an500 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    07.08.2015
    Vârstă
    45
    Postări
    7
    Puncte
    863
    Nivel
    16
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Retinere abuziva permis

    Buna ziua,
    Incepand de acu cateva ore sunt fericitul individ lasat fara permis pentru vreo 30 de zile.Toate bune si frumoase pentru bugetul de stat, insa felul in care s-a pus problema de catre echipajul politiei rutiere m-a lasat cu un gust amar si o scadere brusca a respectului ce-l aveam pentru politie.
    Pe scurt: intersectia de la Gara de nord, venind pe starda Garii de Nord ajung la intersectia cu cu Piata Garii de Nord, avand cedeaza trecerea, opresc frumos si acord prioritate celor care veneau si rulau spre straduta ce duce spre OMV.Cand traficul mi-a permis am plecat de pe loc si imediat dupa ce se trece de straduta din dreapta e o mare trecere de pietoni, sensul de mers acolo avand 4 benzi,eu fiind banda 1.In stanga mea inca 3 benzi, cum e si normal la acea ora plina, deci vizibilitate in stanga zero.Ajuns cu masina pe trecere un pieton ce se afla pe trotuarul dintre cele doua sensuri de mers,band 4, s-a angajat in traversare.Urmarea: echipajul aflat dupa colt m-a tras imediat pe dreapta spunandu-mi ca am incalcat regulile de circulatie si legea si trebuie sa fiu sanctionat.Am incercat sa explic faptul ca nu am avut vizibilitate, viteza mea era de 20km la ora fiind plecat de pe loc din urma cu 10 metri, degeaba am explicat ca daca as fi franat brusc oricum eram deja pe trecerea de pietoni si riscul era ca cel din spatele meu sa intre in mine(din punctul meu de vedere sa analizezi astfel o situatie de trafic face parte din conducerea preventiva).
    Ce am primit de la agentul cu pricina? pe langa aplicarea legii cum zicea el, fraze de genu:
    -ce rea e lumea in ziua de azi;
    -da de ce sunteti agitat, mi-e mi se pare ca incepeti sa va agitati;
    -e si perioada de concediu si sa va luati acum un prieten sa conduca;
    -cum nu aveti nici un prieten?
    -pai de ce va e foame? ca e abia 9 dimineata;
    -etc.
    Domnilor politisti, daca aveti nevoie de bani in buget si trebuie sa va indepliniti anumite norme de ce nu faceti acest lucru intr-un mod profesionist??
    De ce se organizeaza astfel de vanatori, pentru ca ce se intampla dimineata in intersectia cu pricina nu era decat o vanatoare?
    De ce acesti politisti tineri nu respecta cum uniforma ce o poarta il obliga, participantii la trafic?
    Pe langa faptul ca din punctul meu de vedere retinerea permisului s-a facut abuziv,pur si simplu agentul respectiv a facut misto de mine si eu nu puteam sa zic nimic pentru ca probabil eram acuzat si de ultraj.
    Acum probabil o sa mi se spuna ca nu am decat sa depun contestatie, doar ca e imposibil in momentul de fata pentru ca in fata unui comportament total neproesionist am refuzat semnarea procesului verbal, s-a oprit un alt sofer s-a fie martor la refuzul meu, insa omul a ascultat si cum tocmai a trecut pe la trecerea respectiva a zis ca am dreptate si nu a fost de fata cand eu am refuzat semnarea procesului cum presupun ca prevede legea, neavand proces verbal nu am cum sa depun contestatie si nici am cum sa platesc jumatate din amenda in 48 de ore.
    Ca si idee, nu pretind a fi vre-un sfant in trafic, am permis din 1996 si pana azi aveam doua amenezi pentru depasire viteza legala; nici o suspendare; si vreo 500.000 Km parcursi.

    Si da, de azi respectul meu pentru astfel de politisti este zero.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Domnule Popescu chiar daca ati refuzat sa semnati pentru primirea procesului verbal pe loc, puteti sa faceti contestatie in termen de 15 zile la judecatorie din momentul primirii acestuia la domiciliu, sau tot din acel moment puteti sa platiti in doua zile lucratoare jumate din minimul amenzii!In ceea ce priveste comportamentul politistului puteti sa faceti sesizare la unitatea de politie din care face parte acesta, insa este indicat sa si probati cele sesizate!
    Cu privire la banii proveniti din sanctiunile rutiere acestea se fac venit integral la bugetul local si nici decum la Ministerul Afacerilor Interne din care face parte Politia Romana!
    O zi buna!

    1 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 863, Nivel: 16
    Progres nivel: 63%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 37
    Activitate globală: 90,0%
    Realizări:
    Înregistrat de un an500 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    07.08.2015
    Vârstă
    45
    Postări
    7
    Puncte
    863
    Nivel
    16
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Si cum as putea sa probez cele sesizate cand discutia a fost intre mine si agentul respectiv?? Credeti ca voi fi ascultat eu si nu agentul?? Sa fim seriosi, stim care ar fi rezultatul unui astfel de demers.
    Pe de alta parte observ ca si retinerea permisului se face dupa cum vrea sa interpreteze agentul legea, si vorba aia ca daca nu-mi convine sa ma duc in instanta.
    Multumesc pentru informatii privind posibilitatea depunerii contestatiei, acum inteleg de ce agentul ce a intocmit procesul verbal mi-a spus ca daca nu semnez procesul verbal nu o sa am posibilitatea sa platesc 50% din total.

    Parerea mea e ca in primul rand Politia Rutiera sa scoata in trafic agenti ce stiu ce e aia respect si apoi sa umblam noi cei multi cu sesizari pe la sectiile de care apartin. Spuneti-mi de ce martorul nu a fost prezent langa mine in momentul in care am refuzat semnarea procesului verbal??? Martorul statea langa masina lui, nu avea cum sa auda refuzul meu.Cum a fost respectata legea de care-mi vorbea agentul cum ca refuzul se face in prezenta unui martor????
    Sau cum se aplica asta, ma opresti in Bucuresti si martorul e oprit in Ploiesti si gata, s-a respectat legea? Eu prin martor inteleg ca persoana trebuie sa fie de fata, corectati-ma daca gresesc.Sau si asta trebuie sa probez?

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Repet faceti contestatie si solicitati instantei de judecata prezenta martorului respectiv, astfel incat acesta sa confirme sau nu refuzul dvs!
    OG 2/2001
    Art. 19
    (1) Procesul-verbal se semneaza pe fiecare pagina de agentul constatator si de contravenient. In cazul in care contravenientul
    nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face mentiune despre aceste imprejurari, care trebuie sa fie confirmate de cel putin un martor. In acest caz procesul-verbal va cuprinde si datele personale din actul de identitate al martorului si semnatura acestuia

    1 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 863, Nivel: 16
    Progres nivel: 63%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 37
    Activitate globală: 90,0%
    Realizări:
    Înregistrat de un an500 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    07.08.2015
    Vârstă
    45
    Postări
    7
    Puncte
    863
    Nivel
    16
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Multumesc pentru raspuns. Din pacate acum snt intr-o dilema: suspendarea permisului a intrat in vigoare din data de 23.08.2015 iar contestatie nu am avut cum sa fac din lipsa procesului verbal. Acum daca eu inteleg bine, conform legii am dreptul sa depun contestatie dar pentru asta am nevoie de procesul verbal, proces verbal care nu a fost trimis de Politia Rutiera. Dovada a expirat si teoretic acum nu mai am dreptul sa conduc autovehicule pe o perioada de 30 de zile si nici nu am avut posibilitatea sa contest in instanta aceasta masura luata de Politia Rutiera.
    In concluzie, am dreptul sa contest aceasta suspendare doar ca Politia Rutiera trimte doar o instiintare ca am fost sanctionat, insa nu trimite procesul verbal pentru a putea contesta aceasta masura in instanta.
    Eu ce fac in aceasta situatie???

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor:

    art. 14, alin. (1) executarea sancțiunilor contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancțiunii.

    art. 25, alin. (2) Comunicarea se face de către organul care a aplicat sancțiunea, în termen de cel mult două luni de la data aplicării acesteia

    art. 26, alin. (3) în cazul în care contravenientul nu este prezent sau, deși prezent, refuză să semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia, precum și a înștiințării de plată se face de către agentul constatator în termen de cel mult două luni de la data încheierii.

    Din cate am inteles din inceputul primei postari dvs v-a fost retinut permisul de conducere in 07.08.2015! Avand in vedere acest lucru pana la scurgerea celor 2 luni de zile mai este destul timp ca sa primiti procesul verbal la adresa de domiciliu, dupa care puteti sa faceti si contestatie!


    1 Nepermis! Nepermis!

  7. #7
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 863, Nivel: 16
    Progres nivel: 63%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 37
    Activitate globală: 90,0%
    Realizări:
    Înregistrat de un an500 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    07.08.2015
    Vârstă
    45
    Postări
    7
    Puncte
    863
    Nivel
    16
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Am inteles acest lucru, ce nu inteleg eu este faptul ca dovada emisa este valabila pe 15 zile, ceia ce inseamna ca incepand din 23 August nu am dreptul sa conduc 30 de zile.Daca procesul verbal vine in maxim doua luni, eu ce mai contest? doar amenda? Eu voiam sa contest ambele sanctiuni: suspendarea dreptului de a conduce precum si amenda. Daca procesul verbal vine in doua luni nu-mi mai ramane sa contest decat amenda, ceia ce nu mi se pare tocmai in regula.
    Dovada de circulatie e pe 15 zile doar, si ma intreb daca a fost timp sa fie trimisa acea notificare prin posta prin care sunt informat ca am fost sanctionat pana sa expire dovada, de ce nu s-a trimis si procesul verbal?

    0 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Domnule MPopescu prin faptul ca dvs refuzati sa primiti copia procesului verbal va complicati doar situatia cum s-a intamplat si acum. Dvs aveti impresia ca daca semnati pentru luare la cunostinta si pentru primirea copiei procesului verbal inseamna ca si recunoasteti cele mentionate de catre politist lucru care este total fals.Scrieti pur si simplu la rubrica mentiuni ca nu sunt de acord cu cele mentionate dar luati copia procesului verbal, astfel evitati situatii similare in care copia va ajunge dupa ce expira valabilitatea dovezii eliberata pentru permisul de conducere, deoarece exista ca termen 2 luni pentru acest lucru.
    Puteti dupa ce primiti procesul verbal de contraventie sa faceti linistit contestatie in termen de 15 zile deoarece in OG 2/2001 art 32 alin 3 scrie ca plangerea suspenda executarea.

    1 Nepermis! Nepermis!

  9. #9
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 863, Nivel: 16
    Progres nivel: 63%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 37
    Activitate globală: 90,0%
    Realizări:
    Înregistrat de un an500 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    07.08.2015
    Vârstă
    45
    Postări
    7
    Puncte
    863
    Nivel
    16
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Cred ca ne invartim in cerc.E dreptul meu de a refuza semnarea conform legii. Asta nu inseamna ca un drept prin lege ar trebui sa-mi complice situatia.Adevarat ca tot legea permite trimiterea procesului verbal in termen de doua luni, insa asa cum s-a trimis instiintarea asa se putea trimite si procesul verbal.
    Pentru mine e clar ca netrimiterea PV-ului la timp pentru a avea posibilitatea sa contest suspendarea e o chestie intentionata acoperita de altfel de lege, pentru a descuraja exercitarea dreptului de a contesta acel PV.
    Intr-o majoritate covarsitoare contestatiile sunt depuse pentru recuperarea dreptului de a conduce autovehicule, nu pentru amenda.Si in spatele unor legi prost facute Politia Rutiera face tot posibilul de a-mi anula dreptul legal de contestare a sanctiunii de suspendare.
    Cred ca e destul de clar ca aici vorbim de o hiba a legii.
    In cazul in care acest PV va fi primit cu 15 zile inainte de expirarea perioadei legale de doua luni, timp in care eu execut sanctiunea de suspendare deja si instanta imi da castig de cauza, ce se intampla cu sanctiunea deja executata?
    Poate exista articol in lege care spune ceva, recunosc ca nu stiu legile si poate ma ajutati dumneavoastra.
    Multumesc.
    PS: Stiu foarte bine ce inseamna semnarea unui proces verbal, nu e cazul sa comentati pe ce impresii credeti ca as avea.

    0 Nepermis! Nepermis!

  10. #10
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Nu este nevoie sa fiti ofensat de faptul ca am adus in discutie problema cu semnarea procesului verbal, dar se gasesc in spatiul virtual tot felul de demagogi care isi dau cu parerea prost despre aceasta situatie, iar unele persoane le iau in serios.Nu am spus ca nu este dreptul dvs sa nu semnati, doar am spus ca daca semnati nu inseamna ca va recunoasteti vina si pe deasupra se mai evita si situatii de acest gen in care va aflati dvs!

    OUG 195/2002

    Art. 118
    (1) Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiilor se poate depune plângere, în termen de 15 zile de la comunicare, la judecătoria în a cărei rază de competenţă a fost constatată fapta.
    (2) Plângerea suspendă executarea amenzilor şi a sancţiunilor contravenţionale complementare de la data înregistrării acesteia până la data pronunţării hotărârii judecătoreşti.
    (3) Dovada înregistrării plângerii depuse la judecătorie în termenul prevăzut la alin. (1) se prezintă de contravenient la unitatea de poliţie din care face parte agentul constatator, care va efectua menţiunile în evidenţe şi îi va restitui permisul de conducere.

    Dupa ce depuneti contestatia la judecatorie in termen, de aici veti primiti un certificat de grefa care atesta acest lucru. Certificatul de grefa o sa-l prezentati la serviciul rutier, ghiseul acte retinute in trafic de unde veti primi permisul de conducere inapoi pana la solutionarea cauzei!

    1 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Retinere permis si talon
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 24.03.2014, 11:21
  2. Amenda abuziva pt folosirea telefonului mobil
    De A_Z în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 24.02.2014, 11:48
  3. retinere permis pt. consum alcool.
    De glungu în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 02.11.2013, 09:59
  4. retinere permis
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.10.2011, 15:17
  5. REtinere permis
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 18.03.2010, 18:03

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •