Buna ziua.

In ziua de 9 septembrie 2015, la orele 11,40, am surprins urmatoarele imagini intr-una dintre cele mai aglomerate intersectii din Iasi, intersectia Bucsinescu.

Se poate vedea foarte clar cum masina Politiei a oprit NEREGULAMENTAR la mai putin de 25 de metri de trecerea de pietoni, intr-un loc unde oprirea este interzisa inclusiv prin semn.
Domnul politist, care poate fi identificat din imagini, oprise sa-si cumpere o paine de la un magazin din coltul intersectiei.
Daca imaginile sunt analizate cu mare atentie, se poate observa ca pe bordul masinii este un aparat radar, deci autovehiclul respectiv este folosit de Politia rutiera Iasi pentru a-i descoperi pe vitezomani.

Daca legile rutiere (si nu numai) sunt egale pentru toti cetatenii, inclusiv pentru politisti, as dori foarte mult sa vad cum acest politist este sanctionat EXACT cu sanctiunea prevazuta de regulament, la care propun sa se adauge o sanctiune suplimentara, pentru circumstante agravante (fiind politist rutier, cunoaste foarte bine ce legi a incalcat).

Va anunt ca:
- voi trimite acest email catre mai multe ziare locale si centrale, pentru ca daca Dv. nu veti da curs solicitarii mele, poate va fi sensibilizata opinia publica
- va rog sa binevoiti sa-mi trimiteti un numar de inregistrare a acestei petitii, ca apoi sa pot urmari ce raspuns mi se da,in temeiul legii.

Va multumesc.

Ion VILA


PS Am telefonat la Politia Rutiera Iasi, solicitand o adresa de email pentru a trimite fotografiile.
Mi s-a raspuns ca NU EXISTA O ADRESA DE EMAIL LA CARE SA MA POT ADRESA!
Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20150909_113448.jpg 
Afișări:	509 
Mărime:	4,26 MB 
ID:	556Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20150909_113457.jpg 
Afișări:	464 
Mărime:	4,02 MB 
ID:	557Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20150909_113505.jpg 
Afișări:	456 
Mărime:	3,77 MB 
ID:	558Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20150909_113511.jpg 
Afișări:	445 
Mărime:	4,30 MB 
ID:	559