Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Mereu oprit la controlul actelor

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Mereu oprit la controlul actelor

    Reclam ca sunt mereu oprit la controlul actelor, fiindca am masina cu numere de Bulgaria.Am autoturismul inscris pe firma mea din Bulgaria, are acte valabile, in ultima luna am fost oprit de doua ori pentru controlul actelor.

    Buna seara,

    Numele meu este Gheorghiu Ramiro Gabriel, posesor al cartii de identitate seria RX, nr. ***, eliberata de S.P.C.E.P. S 2, valabila de la *** si prin prezenta RECLAM si relatez urmatoarele :
    - am un autoturism marca Ford Ka, inmatriculat in Bulgaria, proprietatea firmei mele unde sunt asociat unic, numarul autoturismului este BT 6327 BM, am asigurare valabila, reinoita CONTINUU IN ULTIMII 6 ANI , SASE ANI de cand am acest autoturism, reinoita din 21 septembrie 2015 si cu carte verde nr AA 925068 EMISA DE ZD BUL INS AD cumparata din Ruse de subsemnatul de la compania AI KIU EOOD de pe strada Angel Kancev 25, am fost oprit de doua ori in ultima luna pentru "controlul actelor" in Voluntari si ultima data in Bucuresti, azi 25 septembrie 2015, in zona Pietei Unirea mergand spre Piata Universitatii, ora 18 40, am fost oprit de un tanar agent, nu s-a recomandat, inalt, cu ochelari, care mi-a cerut actele la control.Am dat ceea ce mi s-a cerut , cartea de identitate, permisul de conducere, talonul autoturismului ( numarul talonului 006135888 ) , dovada inspectiei tehnice, valabila pana la 8 ianuarie 2016.Mi s-a zis sa raman la masina, cand mi s-au adus actele am vazut ca a fost oprita o copie a cartii verzii.
    Informez ca exista doua site-uri in Bulgaria prin care politia Rutiera poate verifica on line daca am asigurarea si cartea verde plus verificarea tehnica valabila.
    Atunci de ce tot sunt oprit ???
    Intreb Biroul Asiguratorilor si Politia Rutiera, daca considera valabile actele asigurarea , itp-uldesi le-am pierdut, hartiile fizice dar sunt in baza de date din Bulgaria, ca avand actele valabile ???
    Ma simt discriminat pentru ca sunt oprit la control mult mai des decat soferii cu masini de Romania.
    Nu stiu de ce sunt oprit de mai multe ori din moment ce odata fiind introdus in baza de date Politia vede on line daca am sau nu acele acte valabile.
    tot timpul trebuie sa am actele originale la mine si avand in vedere ca le pot pierde , intreb Politia Rutiera daca am la mine copii ale actelor masini, voi fii amendat ???
    Am mers de zeci de ori in Bulgaria in ultimii ani cu masinile mele cu numere de Romania si doar de 2 ori am fost oprit pentru control tot de 2 ori am fost oprit , doar in ultima luna, in Romania, tot pentru controlul actelor,si de acceea ma simt discriminat.
    Solicit punctul de vedere al Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii, al Politiei Rutiere si al Biroului Asiguratorilor la adresa ***.
    Gheorghiu Ramiro Gabriel
    25 septembrie 2015

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Domnule Gheorghiu Ramiro Gabriel nu aveti de ce sa va simtiti discriminat, deoarece toate autoturismele cu numere de bulgaria, dar nu numai, sunt oprite in trafic avand in vedere ca prin acest lucru se dezvolta baza de date care in acest scop a si fost infiintata.Intradevar autoturismele cu numere de bulgaria sunt mai des oprite deoarece foarte multi indivizi care conduceau astfel de autoturimse au provocat accidente, tamponari, talharii,jafuri si alte infractiuni, folosindu-se de faptul ca aceste numere nu existau intr-o baza de date a noastra si nu puteau fi identificati in acest fel.
    In ceea ce priveste lipsa documentelor autoturismului, politia romana nu verifica veridicitatea lor pe site-uri care nu prezinta nici o incredere, ci doar din bazele de date proprii si care sunt autorizate si actualizate.
    Astfel lipsa documentelor auto (si aici ma refer si la faptul ca, copiile lor nu sunt valabile) va duce la sanctiune contraventionala conform art 147 alin 1 din RaOUG 195/2002 sau mai rau, dosar penal daca se constata ca autoturismul cu numere straine nu are dreptul de circulatie in Romania, conform art 334 alin 4 din Codul Penal!

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de cipri83; 29.09.2015 la 22:14.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. oprit degeaba
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 01.03.2013, 09:58

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •