Ma numesc Cristina Furtuna si va scriu pentru a va aduce la cunostinta un eveniment petrecut intre mine si un agent al politiei rutiere,***.
Ieri noapte, adica in noaptea de 30 octombrie la orele 00:50, ma aflam in masina Opel Astra, cu numarul IF 06 PDZ. Am oprit in dreptul intersectiei Strada Halelor cu Strada Selari. Am ramas in masina deoarece o asteptam pe fiica-mea, care a si venit in 10 minute.

In timpul acesta, agentul de politie din zona, de serviciu in noaptea de 29-30 octombrie 2015, a venit la mine m-a informat ca este o contraventie faptul ca am oprit acolo si ca voi fi amendata cu 210 lei si cu 2 puncte de penalizare. I-am explicat ca-mi astept copilul care era la un eveniment organizat de liceele “Sf Sava” si Goethe si ca voi pleca imediat. Dumnealui a considerat ca trebuie sa-mi dea acea amenda, lucru pe care nu-l voi dezvolta aici, nefiind acesta motivul pentru care am hotarat sa va scriu. Tonul cu care mi s-a adresat a fost total necorespunzator, eu asimilandu-l cu tonul cu care te adresezi unui infractor. Eu am comis o contraventie (cel mult) si nu o infractiune. Mai mult decat atat, in momentul in care se departa de masina mea, agentul de politie rutiera mi-a spus, citez: “Copiii se asteapta acasa, doamna”

Va rog politicos sa imi spuneti care este motivul pentru care un agent al institutiei *** se adreseaza unui cetatean al acestei tari, platitor de impozite, care nu a comis nici o infractiune, pe acest ton total nepotrivit situatiei. De asemenea, referitor la comentariul “Copiii se asteapta acasa, doamna”, va rog sa-mi spuneti care este legea care ii confera agentului de politie rutiera competenta in baza careia isi permite sa faca sugetii referitoare la modul in care un parinte considera ca trebuie sa-si educe copilul.
***
Insperanta ca va primi un raspuns de la dvs cat mai curand,


Cu respect,
Cristina Furtuna