Buna ziua,<br><br>sunt din Bacau si in data de 6.11.2015 m.a oprit politia rutiera impreuna cu echipajul de la rar pentru a.mi verifica folia de pe geamuri. masina am cuparat-o in 2014 cu folie si proprietarul mi.a inmanat si certificatul din care rezulta ca folia este omologata rar(certificat de garantiie) plus inca o foaie din care atesta ca folia a fost pusa la o firma omologata. mentionez ca folia de pe fata are un grad redus de opacitate lucru care a fost confirmat si de organul de control de la rar, el afirmind (citez) "asta e regulamentara sigur", sterge putin geamul cu maneca, pune aparatul de masura pe geam si surpriza, arata 45(limita 70 sau 75). rezultat: amenda + certificat de inmatriculare confiscat. Intrebarea: cum e posibil sa fiu amendat pentru foliile care sunt conforme, montate la un service autorizat omologat rar in 2012? in 2014 cand am cumparat masina am fost la rar pentru a.mi lua certificat de autenticitate, cei de acolo cum au putut sa.mi elibereze documentul cu folia pe geam daca ei spun ca acum sunt in neregula? va rog sa ma lamuriti, de contestat cu siguranta am sa o fac. Nu mi-e greu sa dau folia jos si sa platesc amenda, e vorba de abuz din partea lor? nu e bun aparatul de masurat?? am gresit eu cu ceva? trebuia sa.mi cumpar aparat de masura a opacitatii?? am sanse in tribunal sau imi pierd timpul?? multumesc